Na českobudějovickém výstavišti skončil 41. ročník výstavy Země živitelka. Nejmenší návštěvníky lákaly tradičně traktory. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Většina Země živitelky propršela. Na veletrh přišlo jen 90 tisíc lidí

  • 0
Studené deštivé počasí se zřejmě postaralo o to, že 41. ročník výstavy Země živitelka nepokoří hranici 100 tisíc návštěvníků. Ani poslední den agrosalonu moc netáhl, ačkoli prodejci lákali příchozí na velké slevy.

Déšť a zima jsou to nejhorší, co může firmy a prodejce na výstavě potkat. A to i na tak oblíbené, jako je agrosalon Země živitelka na českobudějovickém výstavišti. Pořadatelé odhadují, že za šest dnů výstavou prošlo zhruba 90 tisíc lidí, o 10 tisíc méně než loni.

Místo obvyklého jednolitého davu návštěvníků se v úterý, poslední den veletrhu, rozlehlým areálem procházely hloučky lidí pod deštníky a místo sledování výkonu moderních traktorů a kombajnů hledaly azyl v zastřešených pavilonech. Šéfové venkovních expozic při předvádění své techniky opatrně našlapovali v naleštěných polobotkách v rozmoklém terénu.

„Počasí určitě odradilo spoustu návštěvníků, ale to neumíme ovlivnit. Jinak jsme celkem spokojeni. Prodali jsme nějaké stroje, získali nové kontakty a také sedmý Zlatý klas za stroj na zpracování půdy,“ bilancuje Libor Jungwirt z firmy Liva Předslavice na Strakonicku.

Zatímco Liva patří k tradičním vystavovatelům na Živitelce, Minimlékárna Mláka na Třeboňsku přijela poprvé. Funguje teprve rok a už se jí podařilo uspět v soutěži o nejkvalitnější regionální potraviny Chutná hezky. Jihočesky. „Vyhráli jsme 1. místo s měkkým tvarohem,“ upřesnila prodavačka minimlékárny Jaroslava Zavadilová.

V poslední den Země živitelky si návštěvníci užili koncert populárních Babouků.
V poslední den Země živitelky si návštěvníci užili koncert populárních Babouků.
Lidé si mohli prohlédnout i živá zvířata.

Na rozdíl od kolegů z venkovních stánků nepotřebovala teplou bundu ani nemusela čas od času vytřepávat vodu z prověšeného stánku. Minimlékárna lákala lidi na dobroty v pavilonu T1. „Ochutnávky rychle mizí, s prodejem je to slabší jako na každé výstavě. Lidi jsou vybíraví, protože když to mají nosit několik hodin v taškách, nechce se jim nakupovat,“ popsala Zavadilová.

Pštrosí farma vyprodala s předstihem

Nabídka sýrů byla na výstavišti tak široká, že si návštěvníci mohli vybírat. Kromě produkce od českých farmářů zákazníky lákaly i mlékárenské firmy, prodejci beskydských či tatranských oštěpků i holandských a francouzských specialit.

Na rozdíl od sýrařů, kteří měli i v úterý dostatečné zásoby, však zůstalo místo po Pštrosí farmě z Doubravic nad Svitavou na Blanensku prázdné. Pštrosí maso i speciality tu šly na odbyt tak, že na stánku měli vyprodáno už v pondělí. Proto ho sbalili a vrátili se domů den před skončením agrosalonu.

Některým prodejcům zase vydatně pomáhali se zbavováním zásob jiní vystavovatelé. Například na stánku s Hromčíkovou medovinou chybělo záhy po úterním otevření výstavy cenově zvýhodněné pětilitrové balení. „Protože dnes je poslední den, berou si to vystavovatelé domů. Přišli ráno, a než začnou balit svoje stánky, pomohli nám sbalit ten náš. Proto nepovezeme moc lahví domů,“ podotkl prodejce Zdeněk Trutman.

Hlavně starší návštěvníci se přesunovali s kelímky horké medoviny do blízké Pivovarské zahrady, kde celý den vyhrávala jihočeská dechovka Babouci. Navzdory sychravému počasí obsadili nejen všechna místa u stolů pod střechou, ale přibývali i stále další stojící okolo pódia. „Přišel jsem na Živitelku, prohlédnu si, co mě zajímá, a pak sedím na Baboucích. Na moderní stroje už mi buňky nestačí, ale jsou krásné,“ svěřil se zemědělec v penzi Václav Myšák z Hůrek u Lišova na Českobudějovicku.

Potvrdil slova bubeníka Babouků Zdeňka Voráče, že velký fanklub přijde kapelu podpořit za každého počasí. „Déšť nevadí, hrajeme pod střechou. U nohy mám minerálku a menší kelímek s hřejivějším nápojem. Když se to rozumně konzumuje, ani není zima.“

Sychravé počasí naopak zkazilo tržby prodejcům květin a zahrádkářských rostlin. „Ačkoli dnes máme všechno za poloviční cenu, povezeme hodně věcí zpátky. Lidi do deště nejdou, přitom pondělí a úterý bylo vždycky docela silné,“ srovnává Emilie Hájková z květinářského stánku z Chlumce nad Cidlinou na Královéhradecku.