Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Advokát vzal 14 milionů korun do úschovy, zaplatil s nimi své dluhy

  • 22
Ojedinělý případ zpronevěry řeší Krajský soud v Táboře. Bývalý advokát Zdeněk Koupal čelí obžalobě, podle níž si neprávem přisvojil přes 14 milionů korun. Doktor práv svou vinu nepopírá, tvrdí, že se dostal do dluhové pasti. Hrozí mu až desetileté vězení.

Podle státní zástupkyně Marie Štěpkové se Zdeněk Koupal z Českých Budějovic dopustil zpronevěry dvakrát, poprvé jako konkurzní správce jedné českobudějovické společnosti. Při prodeji části majetku firmy převzal hotovost bezmála tři miliony korun. Věřitelům tvrdil, že jsou na účtu. Ukázalo se ovšem, že je tam jen asi 250 korun. „Obžalovaný peníze postupně vybíral a využíval pro svou potřebu,“ uvedla Štěpková.

Druhý případ je pikantnější. Koupal podle obžaloby poskytoval právní služby další českobudějovické společnosti, která měla zájem o nemovitosti v areálu bývalé slévárny. Koupal pro ni navrhl kupní smlouvu. Jedním z jeho doporučení bylo, aby se peníze uložily k němu do advokátní úschovy.

Díky tomu tak na jeho účtu skončilo 14 milionů korun. Ty měl do 10 dnů po přepsání nemovitostí na katastr poslat prodávající společnosti. K tomu ale nedošlo. Po urgencích poslal alespoň část, jenže 11,5 milionu se ztratilo. „Použil je pro svou potřebu, hlavně pro úhradu svých dluhů,“ dodala Štěpková.

Privatizace otevřela dluhovou past

Koupal u táborského krajského soudu v pondělí přiznal, že peníze utratil. „Počátky této situace sahají do druhé poloviny 90. let, kdy jsem byl generálním ředitelem Slévárny České Budějovice,“ vypověděl osmašedesátiletý Koupal.

Tehdy se podle svých slov spolu s kolegou pokusili podnik zprivatizovat. „Jako ředitel jsem věděl, že máme dlouhodobé kontrakty doma i v zahraničí a že by se to mohlo povést. Bohužel se to nezdařilo a na mně zbyl dluh okolo šesti milionů. Abych to vyřešil, půjčoval jsem si a dostal se do kolotoče, ze kterého se nedá vystoupit. Svého jednání velmi hluboce lituji, dnes bych se zachoval jinak. V té době jsem ani jinou možnost neměl vzhledem k tlaku různých věřitelů,“ řekl obžalovaný.

Podle důkazů si Koupal půjčoval desetitisíce, statisíce i miliony korun. Dluhy splácel většinou pozdě a je jasné, že jen díky tomu, že si znovu půjčoval. Naskakovaly mu tak úroky.

Koupal se ovšem nechoval jako člověk v dluhové pasti. Jako filatelista investoval značné částky do nákupu poštovních známek. Od jiných filatelistů si také půjčoval. A známkami dokonce ručil.

Svým jednáním způsobil velké problémy společnosti, která si k němu dala peníze do advokátní úschovy. Za nemovitosti totiž musela zaplatit dvakrát. Vzhledem k tomu, že Koupal pobírá důchod a žádné nemovitosti již nemá, bude velmi těžké na něm 11,5 milionu korun vymoci.