Pracovník agentury HG Security upozorňuje prostitutku v Českých Velenicích, že...

Pracovník agentury HG Security upozorňuje prostitutku v Českých Velenicích, že porušuje vyhlášku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Agentury vyhánějící prostitutky nemají suplovat policii, tvrdí politici

  • 2
Vymýtit pouliční prostitutky z příhraničních obcí pomohly až bezpečnostní agentury. Politici tvrdí, že do těchto míst vrátí policisty. V Česku jich mají do roku 2020 přibýt čtyři tisíce.

Ráj pouličních prostitutek. Takovou nálepku měly ještě nedávno příhraniční České Velenice a Dolní Dvořiště. Změnily to až bezpečnostní agentury. Vyzývavým ženám a jejich zákazníkům jsou stále v patách, až je nakonec odradí od sjednávání sexu na veřejnosti.

Sami proti ženám nezasahují, získávají proti nim jen důkazy podle platné místní vyhlášky. Vše pak řeší policisté a radnice pokutami i zákazem pobytu. A když ani to nepomůže, končí prostitutky u soudu. Jenže podle hejtmana Jiřího Zimoly a ministra vnitra Milana Chovance (oba ČSSD) není možné v kraji policii nahrazovat bezpečnostními agenturami, protože balancují na hraně zákona.

Starostové i agentura to však odmítají. „Na pomoc s prostitucí jsme si před rokem najali bezpečnostní agenturu. Pro nás je podstatné, že se tu díky ní situace zlepšila. Místo šňůr prostitutek už jsou na ulici vidět jen ojediněle,“ uvedl českovelenický starosta Jaromír Slíva (ČSSD).

Pracovníci agentury prostitutkám říkají, že porušují vyhlášku

Dřív tu bylo hlavně okolo cesty k hraničnímu přechodu do Rakouska a v parku vidět deset i více žen nabízejících sex. Jenže pak přišla agentura a začala ženy fotit, natáčet a vysvětlovat jim, že porušují obecní vyhlášku. Pak její pracovníci svědčí v řízení, kdy obce mohou prostitutkám zakázat pobyt na svém území. Některé nakonec odejdou jinam, další se přestěhují do nočních klubů.

České Velenice následovaly příklad Dolního Dvořiště, které bylo první jihočeskou obcí, jež si najala agenturu, aby vyhnala prostitutky. Pracovníci z českobudějovické HG Security tam začali působit loni v dubnu, spokojení zastupitelé už s touto společností obnovili smlouvu na další rok.

„Jsou úspěšní, dovedou prostitutkám i jejich zákazníkům pobyt u nás znechutit. Mají u sebe obecní vyhlášku v češtině i v němčině, aby se Rakušané nemohli vymlouvat, že jim nerozumí,“ řekla starostka Dolního Dvořiště Helena Panská (STAN).

Zimola a Chovanec: Agentury balancují na hraně zákona

Podle jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly a ministra vnitra Milana Chovance však není možné v kraji nahrazovat policii bezpečnostními agenturami. Politici se na tom shodli při nedávné návštěvě ministra vnitra na jihu Čech. Agentury jsou podle nich při práci často efektivní, problém však spočívá v tom, zda tato efektivita není vykoupena tím, že balancují na hraně zákona.

„Pracujeme na tom, aby se policie začala vracet do míst, která opustila. A jižní Čechy jsou jedním z těchto příkladů. S tím souvisí i naše snaha postupně do roku 2020 navýšit v celé zemi stavy policistů o čtyři tisíce míst. Půjde o policisty na ulicích, nikoli v kancelářích,“ řekl Chovanec.

Ministrův slib hejtman vítá. „Za rušením služeben vidím nesystémovost předchozí vlády a jejích škrtů v ranku ministerstva vnitra. Proto velice přivítám, pokud se současnému vedení tohoto resortu podaří tuto situaci zvrátit,“ podotkl Zimola.

Jenže v Českých Velenicích ani v Dolním Dvořišti se žádné oddělení Policie ČR nerušilo. „U nás nikdy nebylo. Nejblíž máme 17 kilometrů vzdálené sídlo v Suchdole nad Lužnicí. Policisté, kteří tam slouží, mají zázemí na bývalé celnici, ale není to stálá služba,“ popsal Slíva. Dolní Dvořiště spadá pod obvodní oddělení v Kaplici vzdálené 10 kilometrů.

I tak agentura při postihování prostitutek s policií spolupracuje. „Naše práce je o tom, že jezdíme po ulicích a znepříjemňujeme prostitutkám jejich činnost. Počkáme si na ně a zdokumentujeme, jak porušují obecní vyhlášku. Fungujeme i ve Dvořišti a tam je výborná spolupráce se státní policií,“ přiblížil Petr Remiáš ze společnosti HG Security.

Remiáš ostře odmítá, že jeho pracovníci balancují při své práci na hraně zákona. „Zákon hovoří jasně a jsou tam dané mantinely, co můžeme a co ne. Ani nesouhlasím, že suplujeme práci policie. Suplujeme práci městské policie, která má dohlížet na dodržování místních vyhlášek, ale nedělá to,“ sdělil.

Pro příhraniční radnice je spolupráce s agenturou nejschůdnější a nejlevnější variantou. V Dolním Dvořišti, kde žije v osmi místních částech dohromady 1 300 obyvatel, by vůbec městskou policii z obecní kasy neutáhli, ve zhruba třikrát lidnatějších Českých Velenicích mají čtyři strážníky a nově získali také peníze na dva asistenty prevence kriminality.

„Pokud bychom měli zajistit stálou službu městské policie, museli bychom mít při započítání nemocnosti a dovolené 12 až 15 strážníků. I tak nás stojí městská policie ročně dva miliony korun, agentuře platíme okolo sta tisíc měsíčně za práci s viditelnými výsledky,“ vypočítal Jaromír Slíva.