Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech na Písecku. (31. července 2017) | foto: Michal Šula, MAFRA

Vláda se s firmou Agpi domluvila na ceně za vepřín. Částka je tajná

  • 20
Společnost Agpi přijala nabídku vlády na odkup vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě protektorátního koncentračního tábora pro Romy. Částku, za niž stát objekt vykoupí, ani jedna ze stran zatím nezveřejní.

Místopředseda představenstva AGPI Jan Čech řekl, že představy společnosti o sumě byly výrazně vyšší. Podle něj byl stát při vyjednávání „velice přísný“.
Mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková sdělila, že by vláda měla o odkupu jednat na přelomu srpna a září a stát by s firmou mohl smlouvu uzavřít po prázdninách.

„Pokud všechno půjde podle předpokladů, měl by se celý obchod uzavřít ještě do konce současného volebního období,“ řekl Čech. Dodal, že přestože se představy obou stran o ceně lišily, jednání považuje za velmi korektní.

Ministerstvo kultury nyní podle své mluvčí dokončuje materiál o postupu odkupu, který by měla vláda projednat na přelomu srpna a září. „Předpokládáme, že počátkem nového školního roku by mohlo dojít k uzavření kupní smlouvy,“ uvedla Cigánková. Doplnila, že jednání se odehrávají v takzvaném vyhrazeném režimu, tedy v určitém stupni utajení. Není tedy možné přesnější informace zveřejnit.

Oříšek pro mnoho českých vlád

O odkupu a zbourání diskutovalo už několik vlád, cena však nikdy nepadla. Premiér Bohuslav Sobotka už dřív řekl, že jeho kabinet by chtěl jednání dotáhnout do konce. Společnost AGPI původně upřednostňovala výměnu za vepřín na jiném místě, teď souhlasila s finanční kompenzací.

„Drželi jsme konzistentní názor, že pokud by bylo nezbytně nutné vepřín odstranit, požadujeme vystavění nového areálu na vhodném místě a přesun výroby,“ podotkl Čech.

Podle zjištění bývalého ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera by ale jen vyřízení povolení trvalo léta, pro vládu tak byl jedinou variantou odkup. Akcionáři AGPI minulý týden souhlasili s tím, že společnost vepřín prodá.

Areál v Letech, který stojí na místě bývalého pracovního a následně cikánského tábora, se stavěl za komunismu od roku 1972. V první etapě vzniklo deset hal, v druhé tři haly. V letech 2013 až 2015 dala firma do poloviny hal nové technologie. V areálu je ve 13 halách na 13 tisíc prasat. Firma by podnik převedla na stát bez zvířat a zaměstnanců.

Mluvčí Cigánková už dřív řekla, že po schválení materiálu vládou by následoval podpis kupní smlouvy, demolice výkrmny, asanace prostoru, zpracování projektové dokumentace k památníku a jeho realizace. Ministr kultury Daniel Herman upřesnil, že úprava areálu je záležitost dalších let.

Podle odhadů by cena mohla činit několik stovek milionů korun. Česko za vepřín na pietním místě sklízí léta kritiku domácích organizací i mezinárodních institucí. K odstranění vyzval i Evropský parlament.

,