Aktivisté před vjezdem do vepřína v Letech vyvěsili transparenty Romská hrdost a Opre Roma! | foto: Václav Janouš, MF DNES

Aktivisté blokují vepřín v Letech. Požadují jeho okamžité uzavření

  • 114
Vepřín v Letech u Písku, který stojí na místě někdejšího pracovního tábora pro Romy, začali blokovat aktivisté. Pozůstalí po obětech romského holokaustu dlouho volají po odstranění stavby, umístění se nelíbí ani OSN. Vláda ale na zrušení zemědělského areálu nemá peníze. Blokáda má trvat nejméně do pátku.

Skupina osmi lidí ze severních Čech a z Německa v úterý v poledne před vjezdem do vepřína společnosti AGPI rozvinula transparenty s nápisy: Romská hrdost či Opre Roma!

Aktivisté očekávají, že jich bude před vepřínem postupně přibývat. Plánují nenásilný protest. Prasečí velkofarma na místě genocidy je podle nich ostudou všech lidí v zemi.

Pietní místo stojí poblíž velkovýkrmy vepřů v Letech na Písecku.

V areálu památníku jsou i repliky ubytovacích zařízení.

"Naše požadavky jsou - okamžité ukončení prasečí farmy, odvezení prasat, demolice objektů a vyčištění místa od prasečích exkrementů. A potom chceme, aby tady byl vybudován důstojný památník obětem holocaustu - na něj už nechceme asi žádné peníze, to bychom zařídili sami, když nám to místo připraví," řekl Miroslav Brož z občanského sdružení Konexe.

Místa lidí pracujících na farmě by ale podle něj měla být zachována. Brož poukázal na to, že na úterý 13. května připadá výročí, kdy z tábora v Letech odjel největší transport vězňů do plynových komor. V pátek je pak připomínán den romského odboje. "K tomuto datu bychom chtěli přitáhnout pozornost," uvedl.

Tábor v Letech u Písku

Otevřen byl v srpnu 1940 jako kárný pracovní. Do května 1943 jím prošlo 1 308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět set bylo převezeno do Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) před několika dny při pietním aktu v Letech uvedl, že desítky milionů korun, které by byly zapotřebí na likvidaci a postavení nového vepřína, by měly být využity třeba na vzdělávání romských děti a na zlepšování sociálních podmínek v sociálně vyloučených lokalitách.

Podle premiéra to ale neznamená, že by se nemělo zlepšit prostředí památníku, aby to bylo skutečně pietní místo, které nebude žádným způsobem rušeno.

"Rozumím rozhořčení lidí, kteří sem přicházejí. Není to věc, která by byla jednoduchá, zatím žádná z minulých vlád nebyla schopná se s tím vypořádat," konstatoval Sobotka.

Pracovní tábor pro Romy připomíná pietní místo otevřené v roce 2010, které stojí poblíž vepřína. Jeho součástí je plastový model tábora o rozměrech zhruba 1,5 metru krát 1,5 metru, který vytvořili studenti odborné školy v Teplicích.

,