Wortnerův dům v Českých Budějovicích.

Wortnerův dům v Českých Budějovicích. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Alšova galerie zveřejnila zakázku plnou chyb. Druhý den ji stáhla

  • 0
Ta zakázka způsobila velký rozruch. Architekti, odborníci i lidé navštěvující Alšovu jihočeskou galerii se tomu zdráhali uvěřit. Na webu totiž visela výzva na projektovou dokumentaci úpravy Wortnerova domu v Českých Budějovicích. Šlo však spíš o absurdní dokument plný chyb a nesmyslů.

 Například jediným hodnoticím kritériem byla nejnižší cena, vítěz měl pouhé čtyři dny na předložení dokumentace, a navíc musel mít za sebou kompletní projekční servis dvou staveb zdravotnického zařízení v hodnotě 300 milionů korun.

Wortnerův dům

Gotická stavba, která získala v 16. století renesanční podobu, je budějovickým výstavním prostorem Alšovy jihočeské galerie. Měšťanský dům prošel v letech 1989 až 1993 rekonstrukcí a byl otevřený pro výstavní účely. V současnosti je tam k vidění expozice Odlesk perly - Umění baroka ze sbírky Patrika Šimona.

Výstava barokního umění ze sbírky Patrika Šimona s názvem Odlesk perly je k

Na internetu se zakázka objevila ve čtvrtek bez vědomí ředitele galerie Aleše Seiferta. Ten byl na služební cestě a po návratu se nestačil divit. Také proto už v pondělí na webu galerie nevisela.

"Takto není možné postupovat. Já jsem dokument neviděl a hned, jak jsem se v pátek vrátil, tak jsem celou veřejnou zakázku stáhl. Byla naprosto nedokonale připravená," reagoval Aleš Seifert, ředitel Alšovy jihočeské galerie.

Za vším je podle ředitele selhání jednotlivce. V tomto případě vedoucího ekonomického oddělení galerie Romana Hlávky. Ten o případu nechtěl hovořit. "Je to pracovní záležitost, ke které se nebudu vyjadřovat," řekl.

Za chybu čeká vedoucího oddělení trest

Nicméně, ředitel Seifert potvrdil, že Hlávka převzal některé informace z jiných veřejných zakázek a neupravil je tak, jak měl.

"Byly tam části z nemocnic, části z dopravy. Je vidět, že ta zakázka vůbec nebyla připravená. Je to osobní selhání. Není možné, aby něco podobného mohlo viset na našem webu. Vyvodím z toho důsledky," pokračoval Seifert.

S Hlávkou už měl osobní pohovor, ale jaký bude konkrétní postih pro vedoucího zaměstnance, neupřesnil.

Jedním z těch, kdo upozornil na pochybnou veřejnou zakázku, byl také architekt Miroslav Vodák. "Upozornili jsme na to. Zpětně už nemá cenu rozebírat ta kritéria, když se to vysvětlilo," doplnil.

Ředitel Seifert dodal, že v galerii budou pracovat na vypsání nové veřejné zakázky.

"Uvidíme, jak a kdy ji vypíšeme. Vše závisí na tom, zda se nám podaří sehnat peníze z Evropské unie. Bez nich ani nemůžeme zatím zakázku vypisovat," narazil na možné úskalí celého projektu.

S Wortnerovým domem má ale velké plány. "Je to dlouhodobý výhled. Chtěli bychom upravit celé přízemí. Uvažujeme i o menší dostavbě. Pro návštěvníky by v přízemí sloužila kavárna a prodejna knih," naznačil.

Kraj s úpravami domu příští rok nepočítá

V příštím roce úpravy Wortnerův dům pravděpodobně nečekají. Tedy pokud se nepodaří získat evropskou nebo jinou dotaci. V tuto chvíli však ještě ani není jasné, zda se o ni vůbec podaří zažádat.

"V rozpočtu Jihočeského kraje pro příští rok s penězi na Wortnerův dům nepočítáme. Prioritou je teď dokončení rekonstrukce Jihočeského muzea. Pak to bude otázka priorit, které si stanovíme," doplnil 1. náměstek hejtmana František Štangl.

,