Daniela Nosková chce pomoci překonat stres ženám s podobnou diagnózou. | foto: František Panec, MAFRA

Angelina Jolie dodala odvahu i Jihočeškám, říká budějovický primář

  • 0
Zákrok, který podstoupila herečka Angelina Jolie, dělají plastičtí chirurgové v budějovické nemocnici preventivně pěti ženám ročně. Dalším desítkám modelují nová prsa po prodělané rakovině.

Stejný zákrok jako oscarová herečka absolvovala v pondělí v budějovické nemocnici 31letá Daniela Nosková. Lékaři mladé ženě, která podstoupila před několika lety estetickou operaci zvětšení prsů, v pooperačním období zjistili zhoubný nádor v jednom z nich. Chirurgové jí proto část prsu odstranili. Pacientka poté podstoupila specializované genetické vyšetření stejně jako si ho nechala preventivně udělat Angelina Jolie.

"Vyšetření prokázalo, že mladá pacientka má vysoké riziko rakoviny prsů, a proto se rozhodla pro odstranění obou žláz. Na to, že má genetickou zátěž, se přišlo náhodně v souvislosti s tou estetickou operací. Tu jsme nedělali my, ale podstoupila ji jinde," uvedl Pavel Kurial, zástupce primáře oddělení plastické chirurgie budějovické nemocnice.

Při této rekonstrukční operaci prsů specialisté odstranili žlázu a nechali jen kůži a pod svaly pak vložili takzvaný tkáňový expandér. Je to silikonová pomůcka podobná vyfouknutému balonku s plnicí chlopní, která se po zhojení operační rány postupně nafukuje fyziologickým roztokem. Kůže se tak během tří až šesti měsíců naexpanduje a umožní pozdější vložení implantátu.

"Naší pacientce jsme to teď vyměnili za prsní implantáty. Tato operace není supernáročná, žena po ní odchází z nemocnice už po jednom dvou dnech domů. Mnohem časově, technicky, i finančně náročnější jsou operace, kdy se prsa nahrazují vlastní tkání z podbřišku. Taková operace obou žláz trvá třeba osm až deset hodin," srovnává primář oddělení plastické chirurgie budějovické nemocnice Vladimír Mařík.

Rekonstrukční operace navrátí ženám sebevědomí

O ženy s rakovinou prsu se v budějovické nemocnici starají společně onkologové a chirurgové. Pokud do nemocnice přijde pacientka se zhoubným nádorem, podstupuje chirurgickou léčbu a současně chemoterapii, případně léčbu zářením. Po odstranění prsu třeba za dva roky, kdy se prokáže, že je zdravá, přijde za plastickými chirurgy na rekonstrukci prsu.

Vladimír Mařík je primářem oddělení plastické chirurgie budějovické nemocnice.

"Ale pokud jde o mladou pacientku, většinou ve věku mezi 30 až 40 lety a zjistí se, že má nějakou zátěž v rodině, že na rakovinu v ní zemřelo víc lidí, udělá se jí genetické vyšetření a ona se poté na základě výsledků rozhodne, zda podstoupí odstranění obou žláz. Těchto pacientek je pět ročně a jdou rovnou k nám," upřesnil primář.

Rekonstrukčních operací prsou však dělají plastičtí chirurgové v budějovické nemocnici víc, ročně okolo 20 až 30 a jejich počet v posledních letech stoupá. Cílem těchto zákroků je odstranit fyzický handicap ženám, které vyhrály boj s rakovinou a vrátit jim sebevědomí.

"Součástí léčby karcinomu prsu by měla být současně jeho rekonstrukce a během let narůstá počet pacientek, které nám z onkologického oddělení posílají. Souvisí to také s vývojem léčebných postupů. Samozřejmě na sále děláme vše pro to, aby výsledek operace-rekonstrukce prsu byl dlouhodobý a zmodelované prso či prsa vypadala co nejpřirozeněji," řekl Mařík.

Primář: Je dobře, že Jolie promluvila

Angelina Jolie si kvůli riziku rakoviny prsu nechala odstranit z prsou mléčné žlázy. To, že jí toto onemocnění hrozí, ukázaly krevní testy, které odhalily gen BRCA1.

Budějovická nemocnice má jediné pracoviště plastické chirurgie v jižních Čechách, které zajišťuje plasticko-chirurgickou péči pro pacienty z celého kraje. Její specialisté se rozhodli komentovat preventivní zákrok, který podstoupila Angelina Jolie proto, aby upozornili, že nejde o nic výjimečného. Ale ani o nic, z čeho by měly být ženy vystresované.

"Angelina Jolie neabsolvovala žádný průlomový zákrok. Průlomové je to, že o tom řekla světu - podívejte se, nechala jsem si preventivně udělat tohle. Ale před ní už to absolvovaly tisíce žen a každá s tím měla obrovské trauma. Teď se s touto situací mohou lépe vyrovnat. Když vidí, že to podstoupí taková celebrita, ony to zvládnou taky," upozornil primář Mařík.

Zkušený tým plastických chirurgů v budějovické nemocnici provádí mimo jiné ročně 170 operací zvětšení prsou a dalších 150 modelací prsou, při nichž specialisté například současně zvedají a zvětšují prsa. Zatímco za tyto estetické operace ženy zaplatí od 25 do 70 tisíc korun, za rekonstrukční operace, které stojí při použití vlastní tkáně okolo 100 tisíc korun, pacientky neplatí. Nemocnici je hradí zdravotní pojišťovna.