Socha Heleny Růžičkové v Hošticích u Volyně

Socha Heleny Růžičkové v Hošticích u Volyně | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Nejkurióznější sochou na jihu Čech je Helena Růžičková v Hošticích

  • 8
Socha Heleny Růžičkové v Hošticích u Volyně jednoznačně vyhrála anketu čtenářů iDNES.cz a MF DNES o nejkurióznější sochu v Jihočeském kraji. Teď bude jižní Čechy reprezentovat v celorepublikovém finále ankety. Hlasovat v něm bude možné od pátečního poledne až do čtvrtka 28. března.

Třímetrová plastika stojí v obci proslavené trilogií Slunce, seno... od loňského léta. Někteří lidé dílo místního obyvatele Ivana Moravce, který je i autorem pojmenování ulic v obci, kritizovali, většina plastiku považuje za recesi. I režisér Zdeněk Troška, který v obci bydlí, ji při odhalení označil za nadsázku.

Socha stojí na podstavci, kde je napsáno, že družstevníci zdvořile, ale důrazně žádají, aby lidé nelezli na Škopkovou.

Výsledky ankety o nejkurióznější sochu jižních Čech

V anketě čtenářů iDNES.cz vyhrála suverénně, získala 477 z 1 122 hlasů. Hoštice u Volyně se díky komediím Zdeňka Trošky proslavily. Hlavně přes léto do ní míří stovky turistů. Ti si fotografují místa, která znají z televizní obrazovky.

Prohlédněte si další jihočeské nominované sochy

Návštěvníci pobočky Jihočeské vědecké knihovny na Lidické třídě v Českých Budějovicích mohou při vstupu do budovy spatřit Balvan, výtvor přírody.

Balvan před Jihočeskou vědeckou knihovnou v Českých Budějovicích.

Na místě stojí už od roku 1975, kdy tam byl dopraven z Údolí u Nových Hradů. Balvan vážící 114 tun tvořil součást dřívějšího Muzea dělnického revolučního hnutí. Podle tehdejší ideologie měl symbolizovat tvrdost života jihočeského lidu.

Na Pražské třídě za obchodním domem Družba v Českých Budějovicích se už 37 let tyčí památník Pařížské komuny měřící 18 metrů.

Památník Pařížské komuny v Českých Budějovicích.

Jeho autory jsou architekt Leopold Petřík a sochař Zdeněk Vojta. Památník tam byl umístěn po dokončení rozsáhlých úprav obchodního domu Družba.

O tom, zda se do těchto míst hodí, by se dalo diskutovat. Co se však týče praktického využití pomníku z dob socialismu, bývají lidé velmi vynalézaví.

Monument například v létě 1996 posloužil jisté dámě za ideální úkryt, kde se lze poblíž rušné komunikace nepozorovaně převléci, jak se píše v knize Příběhy budějovických pomníků od Daniela Kováře.

Odpočívající plavec v centru Českých Budějovic.

Na Sokolském ostrově před českobudějovickým plaveckým stadionem mohou kolemjdoucí spatřit plastiku s názvem Odpočívající plavec od sochaře Stanislava Zadražila z Českého Krumlova. Tento prostor zdobí již od roku 1970.

Normalizační sousoší na Pražské třídě v Českých Budějovicích.

Návštěvníky hotelu Clarion (bývalý Gomel) na Pražské třídě v Českých Budějovicích může zaujmout Normalizační sousoší zpracované v roce 1983.

 Sousoší je stejně jako Odpočívající plavec dílem architektem Stanislava Zadražila. Jeho rekonstrukce se uskutečnila minulý rok v dubnu architektem Jaromírem Kročákem.

Socha dojičky v Lipí u Českých Budějovic.

V roce 1978 byla do Lipí u Českých Budějovic dopravena sádrová socha dojičky u příležitosti otevírání velkokapacitního teletníku.

Dojička drží v jedné ruce kbelík a druhou rukou hladí tele, což má znázorňovat odchov právě těchto mláďat.

O 18 let později byla socha odstraněna, a to až do roku 2005, tedy do dokončení rekonstrukce budovy. Její autor není znám.

Sluneční hodiny v Sezimovo Ústí.

Na náměstí Tomáše Bati v Sezimově Ústí se vyjímají už osm let sluneční hodiny a socha Strážce času. Představovat mají sepětí člověka spolu s přírodou.

Zobrazují čas, slunovraty a rovnodennost. Autory sochy, u níž se polemizovalo o její vhodnosti, jsou Lukáš a Zdeněk Kmochovi z Pelhřimova. Autorkou hodin je Alena Kalinová.

Finalisty ze všech krajů najdete ZDE