Český Krumlov čeká další rušná letní sezona.

Český Krumlov čeká další rušná letní sezona. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Městský architekt dohlédne na rozvoj Českého Krumlova i opravu památek

  • 1
Krumlovští radní obnovili po deseti letech post městského architekta. Na rozvoj města, jehož centrum je na seznamu památek UNESCO, bude dohlížet Ondřej Busta z ateliéru Robust architekti.

O práci městského architekta na českokrumlovské radnici stálo 11 uchazečů. Do druhého kola veřejné soutěže poslala komise nejlepší čtyři. Vítězem se nakonec stal architekt Ondřej Busta z pražského ateliéru Robust architekti, který dostal jedničku od celé sedmičlenné výběrové komise. Krumlovský starosta Dalibor Carda s ním podepíše externí smlouvu na 300 hodin práce ročně.

„Vítěz Ondřej Busta nás přesvědčil celkovou vizí, velkou rozvážností a filozofickým pohledem na Krumlov. Myslím, že jeho obrovskou výhodou je, že Krumlov zná, ví, kde jsou hodnoty města, a zároveň to, že zde nepracuje a nemá tu žádné vazby. Protože architekt dělá pod obrovským tlakem a není šťastné, když se zná s každým druhým investorem,“ uvedl krumlovský místostarosta Josef Hermann (KDU-ČSL).

Jako externista nebude nový krumlovský architekt začleněný do žádného odboru města, jeho nadřízeným bude městská rada, respektive starosta s místostarostou.

„Je to klíčová osoba, která je po ruce samosprávě a říká, jak by se město mělo vyvíjet. Bude se vyjadřovat k dostavbám proluk, tvorbě veřejných prostranství i reklamě v ulicích, ale také usměrňovat zpracovatele územního plánu Krumlova či proměnu bývalých kasáren,“ popsal Hermann.

V Krumlově studoval obor stavební obnova památek

Devětatřicetiletý Busta je absolventem krumlovské Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České a Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Ačkoli žije a pracuje v Praze, do Krumlova se pravidelně vrací.

„Krumlov potřebuje nějaký impulz, aby se v něm dobře žilo místním, aby to nebyl jen skanzen pro turisty. Znám to město dobře, jezdím tam pravidelně a sleduji, jak se vyvíjí, jak funguje. A chodil jsem tam pět let do školy, dokonce na obor stavební obnova památek. Ke Krumlovu mám vřelé pouto, nicméně se na něj dokážu dívat s odstupem, což je pro práci architekta potřeba,“ řekl Busta.

Krumlov už po sametové revoluci městskou architektku měl, tato funkce ale nakonec na radnici skončila. „Je ostuda, že Krumlov neměl deset let architekta. Naposled tu byla Ludmila Šolcová, velmi schopná, bohužel, tehdy vedení města neshledávalo za důležité, aby s námi pokračovala. Splatili jsme dluh, jsme rádi, že jsme tuto mezeru zaplnili,“ podotkl Hermann.

Současné vedení radnice hledalo odborníky s architektonickým vzděláním už na začátku loňského roku, po vzoru Litomyšle usilovalo o obnovení útvaru městského architekta s jedním zaměstnancem městského úřadu a jedním renomovaným externistou. Z této varianty však nakonec sešlo, radnici se nepodařilo nabízené pozice obsadit.

Přitom zámecký kastelán Pavel Slavko dlouhodobě varuje, že kvůli současnému slabému dozoru odborníků Krumlov postupně ztrácí hodnoty, které ho vynesly na seznam architektonického dědictví UNESCO.

„Začíná to od drobností ve tvaru vikýře, barevnosti okénka, tvaru a krytiny střechy. Z větších chyb je to třeba naprosto nešťastná úprava obezdění břehů Vltavy nebo svítící věž Kauflandu, která znehodnocuje pohled na historické město,“ řekl před časem Slavko, který upozorňuje i na nevhodnou dostavbu Jelení zahrady přímo pod druhým největším hradním a zámeckým komplexem v zemi. „Z přírodní plochy, která je patrná už v jejím názvu, je krotký městský park.“