Bíle jsou vyznačené upravované tratě pro biatlonisty. Modrá značí, kde bude...

Bíle jsou vyznačené upravované tratě pro biatlonisty. Modrá značí, kde bude technické zasněžování. Areál Vodník je po levé straně u silnice z Vimperka směrem na Kvildu. | foto: Atelier 8000

Areál Vodník může být rájem biatlonistů. Ale kritici brání údolí potoka

  • 5
Les nad Vimperkem by se mohl změnit v biatlonový areál evropských parametrů. Jeho vznik vítají členové Ski Klubu Šumava i vedení gymnázia se sportovním zaměřením. Některým místním ale vadí zásah do údolí Křesánovského potoka.

Víc než dva kilometry nových cest. Biatlonová střelnice s třiceti stavy. Parkoviště pro diváky. Tribuna pro tři tisíce lidí. Nádrž na vodu a nový zasněžovací systém.

To všechno by se mohlo objevit ve vimperském areálu Vodník, pokud se město rozhodne podpořit rozšíření sportovně-rekreačního areálu podle vize, kterou zpracoval Atelier 8000.

Jak ale ukázala veřejná debata, kterou na středeční odpoledne svolala občanská skupina Vimpersko, mají plány na proměnu areálu Vodník řadu podporovatelů, ale i odpůrců.

Mezi ty, kteří rozvoj vítají, patří především sportovci Ski Klubu Šumava. „Nový areál by samozřejmě zlepšil podmínky k tréninku. Mladí už nechtějí kvůli přípravě daleko dojíždět. Je ideální, pokud mají takové možnosti v blízkosti města,“ řekl předseda klubu Karel Hudeček.

Záměr podporuje i ředitel Gymnázia a střední odborné školy ekonomické Vimperk Jan Heřta. Podle plánů vedení města by totiž mohl areál sloužit i jako tréninkové středisko pro zhruba 50 studentů gymnázia se sportovním zaměřením.

„Rozšíření areálu by znamenalo také možnost zajímavější nabídky pro žáky, kteří o studiu na naší škole uvažují. Demografická situace na Vimpersku pro nás není příznivá a žáky sportovních tříd potřebujeme,“ míní.

Vznik areálu podporuje i Česká biatlonová unie

V současné době město pořídilo změnu územního plánu, která by budování areálu v navrhované podobě umožnila ve chvíli, kdy bude dokument platit. „Přesto existuje několik dalších podmínek, které musíme splnit dříve, než může stavba začít. Především je to získání dalších pozemků v areálu do majetku města a stanovisko hodnotící vlivy na životní prostředí,“ podotkla vimperská starostka Jaroslava Martanová.

Na jednání také připomněla, že o rozšíření využití Vodníka město usiluje dlouhodobě, od roku 2010 tam mohou návštěvníci využívat i dráhu pro in-line bruslení a loni město pořídilo rolbu na úpravu běžeckých stop.

Na budování areálu by se mělo město podílet 10 až 15 miliony korun s tím, že maximální cena by měla být 30 milionů plus DPH. Areál by měl vznikat v několika etapách a jeho vznik podporuje i Česká biatlonová unie. Ta má městu pomoci sehnat zbytek potřebných financí hlavně z ministerstva školství a tělovýchovy a z krajských peněz.

„Na ministerstvu jsem o tom jednal, několikrát jsem to probíral s hejtmanem Zimolou,“ tvrdí prezident unie Jiří Hamza. Podle něj mají biatlonisté zájem na vznik základny na jihu Čech a Vimperk má díky své sportovní historii a kvalitě areálu šanci na jejich podporu. Tedy pokud bude mít zájem.

Části místních se totiž záměr zdá na Vimperk příliš megalomanský a vadilo jim, že radnice projekt představila až ve chvíli, kdy jsou plány na jeho stavbu v plném proudu. Kritizovali také, že městu kvůli němu mohou chybět peníze na jiné důležité projekty.

„Kvůli vzniku střelnice zmizí údolí Křesánovského potoka a část lesů a přibudou široké asfaltové cesty. Zásah navždy promění území, kde mnoho lidí tráví volný čas,“ varoval za Vimpersko Stanislav Hubáček.

Po výměně názorů ale i členové Vimperska uznali, že areál by se měl dál rozvíjet. „Navrhujeme, aby byl vytvořen výbor, který se bude projektem zabývat znovu. Bylo by dobré, aby v něm byli představitelé města, Ski Klubu Šumava, biatlonistů, ochránců přírody, spolku Prostor a skupiny Vimpersko,“ říkají členové občanské skupiny.