Mléko z mléčné banky v budějovické nemocnici dostávají především nedonošení novorozenci, ale i další narozené děti, jejichž matky nemají z různých důvodů dostatek vlastního mléka. (ilustrační snímek)

Mléko z mléčné banky v budějovické nemocnici dostávají především nedonošení novorozenci, ale i další narozené děti, jejichž matky nemají z různých důvodů dostatek vlastního mléka. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Budějovická nemocnice má vlastní banku, uchovává v ní mateřské mléko

  • 0
Pro předčasně narozené děti slouží v budějovické nemocnici banka mateřského mléka. V Česku je jich jen šest. Potřeba darovaného mateřského mléka pro novorozence roste, proto lékaři vítají nové dárkyně.

Malá Veronika spěchala na svět tak rychle, že po narození v českobudějovické porodnici vážila pouhých 550 gramů. K obavám její maminky o přežití a zdraví extrémně maličké dcerky narozené předčasně už v šestém měsíci těhotenství se mísil i strach o její výživu.

"V šestinedělí jsem ještě měla trochu vlastního mateřského mléka, ale pak jsem o něj přišla. Verunka proto začala dostávat mléko z místní banky mateřského mléka. Prospívá jí tak, že po třech měsících našeho společného pobytu na novorozeneckém oddělení váží už 1 430 gramů," svěřila se Veroničina maminka Eva Volemanová z Tábora.

V celé České republice je podobných pracovišť, jako je budějovická mléčná banka, pouze šest. Slouží především nedonošeným novorozencům, jako je Veronika, ale i dalším narozeným dětem, jejichž matky nemají z různých důvodů dostatek vlastního mléka.

"Čerstvé mateřské mléko má zásadní vliv na růst i vývoj dítěte"

"O významu mateřského mléka pro budoucí vývoj dítěte už dnes nikdo nepochybuje. Čerstvé mateřské mléko má díky svému složení zásadní vliv na růst a vývoj dítěte, včetně stránky neurologické a duševní, a v neposlední řadě příznivě ovlivňuje vývoj imunity," uvedl primář neonatologického oddělení Milan Hanzl.

Ačkoli se lékaři tohoto specializovaného pracoviště snaží v maximální možné míře využít pro výživu předčasně narozených dětí čerstvé mléko od vlastní maminky, ne vždy je to možné. Pak přichází na řadu mléko z banky.

"Jeho určitou nevýhodou je, že při zpracování ztrácí část svých výživových a imunologických vlastností. Jeho výhodou pak je, že centra našeho typu mají k dispozici mléko pro děti nemocné, popřípadě pro ty, jejichž matkám se například kvůli císařskému řezu opožďuje tvorba vlastního mléka," srovnává primář.

Českobudějovická banka mateřského mléka zpracuje ročně 700 až 750 litrů této důležité biologické suroviny. Zajišťuje mimo jiné sběr mléka od dárkyň, což zahrnuje jejich vyšetření, vyšetření mléka, jeho zpracování, uložení a následnou distribuci.

"Protože poptávka po většinu roku převyšuje nabídku, je mléko prakticky všechno využito pro potřeby našeho neonatologického oddělení. Výjimečně ho však můžeme poskytnout i pro jiné novorozence mimo naše pracoviště," poznamenal Hanzl.

Na novorozeneckém oddělení v českobudějovické nemocnici ročně leží bezmála 3,5 tisíce nejmenších pacientů. Z toho je necelá čtvrtina novorozenců nedonošených, včetně dětí těžce a extrémně nedonošených, kterých je přibližně 130 až 150 ročně.

Potřeba darovaného mateřského mléka pro novorozence trvale roste, a proto lékaři vítají každou novou dárkyni. Může jí být každá matka, která má více mateřského mléka, než potřebuje pro své dítě. Více podrobností je na webové adrese www.nemcb.cz/banka-materskeho-mleka/.