Do Bertiných lázní jezdí často sportovci. Před olympiádou v Pekingu tam byla i

Do Bertiných lázní jezdí často sportovci. Před olympiádou v Pekingu tam byla i oštěpařka Barbora Špotáková. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Bertiny lázně v Třeboni plánují opravy a nový bazén. Utratí 75 milionů

  • 3
Bertiny lázně v Třeboni se pokusí získat dotaci 20 milionů korun na výstavbu nového bazénu a rekonstrukci dalšího zázemí. Investice vyjde celkem na 75 milionů korun. Záměr schválila rada města coby valná hromada lázní.

Rekonstrukce infrastruktury je podle vedení města důležitá vzhledem k tomu, že bude radikálně přibývat samoplátců. A ti mají vysoké nároky na kvalitu a nabídku služeb.

Třeboňské lázně

Lázně Aurora a Bertiny lázně patří mezi nejnavštěvovanější zařízení svého druhu v Česku. V loňském roce se tam léčilo přes 20 tisíc hostů. Loni klesly tržby obou lázní o necelá dvě procenta. Lázním Aurora na 316,3 milionu korun, Bertiným lázním na 165,7 milionu korun.

"Investice znamená vybudovat nový bazén se zázemím včetně šaten. Vodoléčba by se pak přesunula, a tím by veškeré léčebné procedury byly v jednom objektu a wellness ve druhém," představil stručně projekt třeboňský starosta Jiří Houdek (KDU-ČSL).

V projektu za 75 milionů je zahrnutá stavba bazénu včetně příslušenství, nový prostor pro vodoléčbu, pro perličkové lázně, masérny, podvodní masáže, parafinové zábaly, plynové injekce.

Velkým přínosem bude plavecký bazén, jehož absence řadu hostů od pobytu odrazuje. Vodní plocha bude navíc přístupná i běžným návštěvníkům, což Třeboňští uvítají. Další alternativou je pouze koupání v Auroře, kde bývá často přeplněno.

Zastupitelé projekt odmítli

Paradoxní je, že radní a zastupitelé Třeboně pár dní předtím stejný projekt shodili ze stolu pro velkou finanční náročnost.

"Do Lázní Aurora jsme investovali 150 milionů a dali jsme si závazek, že nezadlužíme město do dalšího období. Teď nemáme na to, abychom mohli dát dalších 63 milionů do Berty," odůvodnil místostarosta Zdeněk Mráz (ČSSD). "Cítím, že by se to neutáhlo. Částka, která šla do Aurory, je limitní. Nejsou jen lázně, musíme investovat i jinam," dodal.

Proti byli i Houdkovi spolustraníci, koaliční partneři a také opoziční ODS. Nakonec pro návrh, aby město podalo žádost o dotaci, hlasovali jen čtyři zastupitelé. Dalších 19 bylo proti nebo se zdrželo.

Jenže tehdy šlo o to, že žadatelem o dotaci by bylo samotné město. Teď budou žádat lázně, které město stoprocentně vlastní. A projekt bude o dalších 12 milionů dražší.

"Pro celou řadu zastupitelů bylo nepřijatelné, aby město ručilo úvěrem. Proto jsme se dohodli v radě, vzhledem k nutnosti investice, že projekt podají Bertiny lázně a vezmou si na to úvěr. Nepůjde to tak přes městský rozpočet," zdůraznil Houdek.

Problém lázní = problém města

 Avšak stoprocentním vlastníkem Aurory i Bertiných lázní je město. Takže v případě, že by lázně nebyly schopné úvěr platit, měla by problém radnice. Podle starosty ale taková situace nehrozí.

"Máme zpracovanou studii, jak se bude lázeňství nyní vyvíjet, a vychází nám, že dlouhodobý úvěr by lázně bez problému mohly splácet," vysvětlil Houdek.

Pokud by prý byla situace horší, než jsou pesimistické odhady, město by použilo peníze, které dostává z provozu Lázní Aurora.

"V žádném případě se to nedotkne daňových příjmů města," uvedl Houdek.