Dilema, jestli bude nový závod přínosem, už Vodňanští řešit nemusí.

Dilema, jestli bude nový závod přínosem, už Vodňanští řešit nemusí. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Betonové výrobky z Vodňan zřejmě nebudou. Firma změnila majitele

  • 1
Společnost Beton Brož plánovala u Vodňan postavit závod na betonové výrobky. V září však došlo k výměně majitele. A ten o něj nemá zájem. Představitelé města o změně nevědí. Dál připravují nový územní plán.

Co přinese městu výstavba závodu, ve kterém se pracuje 230 dní v roce? Je odpovídající poměr zábor 11 hektarů a vytvoření 40 pracovních míst? Nad podobnými otázkami diskutovali lidé ve Vodňanech od loňského roku, kdy společnost Beton Brož představila záměr postavit v sousedství pískovny Čavyně závod na betonové výrobky.

K tomu potřebovala změnu územního plánu. Přesto, že zastupitelé vyšli požadavku vstříc, protesty se ozývaly dál. Lidé se obávali zvýšené prašnosti, hluku i desítek nákladních aut.

Dilema, zda bude nový závod přínosem, nebo naopak, už Vodňanští řešit nemusí. Společnost v září změnila majitele a záměr na výstavbu závodu padl.

„Novým majitelem společnosti Beton Brož je společnost DITON. Nově vzniklá skupina DITON – Beton Brož se stala největším výrobcem betonových výrobků v České republice se sedmi výrobními závody napříč republikou,“ uvedl ředitel společnosti DITON Tomáš Fojtík s tím, že spolu s koupí došlo k přehodnocení investiční a obchodní politiky a strategie společnosti.

Obrat potěšil obyvatele Číčenic

A nemá zájem o rozšíření aktivit v kraji. „V současné chvíli nečiní společnost Beton Brož žádné aktivní kroky, které by vedly k výstavbě výrobního závodu ve Vodňanech. Máme soupis veškerého movitého i nemovitého majetku a žádný nám v jižních Čechách nepatří. Byl tam jen pronajatý sklad v Českých Budějovicích, který jsme zavřeli. Z tohoto regionu se stahujeme, protože jsme v tuto chvíli natolik velcí a rozšíření po České republice, že aktivity v Jihočeském kraji pro nás nemají smysl,“ vysvětlil Fojtík.

Takový obrat potěšil obyvatele sousedních Číčenic. Právě ti se báli, že k závodu budou přes obec denně jezdit nákladní auta.

„Je to pro nás úleva. Nezvýší se doprava a hlavně: větry z místa, kde měl Beton Brož stavět, jdou k nám na Číčenice. Máme doma písek, měli bychom tu i prach. Budeme se ale stejně bát, že přijde jiná firma,“ podotkla starostka Číčenic Renáta Regálová s tím, že už na podzim věděli z internetu o insolvenci firmy Beton Brož.

Vedení Vodňan naopak tvrdí, že o změně majitele společnosti nemělo tušení. Změna územního plánu tak pokračuje. „Nechtějte na mně odpovědi, nic o tom nevím a oficiálně nám nikdo nic neřekl,“ odmítl věc komentovat starosta Václav Heřman.

„Informace, kterou mi podáváte, je pro mě úplně nová. Změna územního plánu pokračuje, teď se jí zabývají krajští úředníci. O situaci tedy budu v pondělí informovat radní a zaujmeme k tomu nějaké stanovisko. Zřejmě se doptáme firmy, jak to tam teď je,“ reagoval místostarosta Milan Kodádek na dotaz MF DNES, jak bude město dál postupovat.

Jedním z odpůrců výstavby byl zastupitel Milan Holý. „Jsem rád, že se tu nesmyslně nezabetonuje 11 hektarů polí. I tak si myslím, že změnu územního plánu už nikdo zastavovat nebude. Místo se spíš nechá připravené pro někoho jiného. A když to bude firma, která bude pro Vodňany přínosná, proč ne,“ naznačil.