Na přednášce v infocentru v Kvildě si děti hladily devítiměsíční mládě rysa ostrovida. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Rys Blondýn přilákal do sálu na Šumavě davy. Děti si ho hladily

  • 1
Tak plno v infocentru Národního parku Šumava asi hodně dlouho nebylo. Na chvíli bylo dokonce zamčeno, aby se dovnitř nedostali další lidé. Důvod? Možnost setkání s Blondýnem, devítiměsíčním mládětem rysa ostrovida, hlavním maskotem programu Setkání s rysem.

Setkání s rysem je projekt tří kamarádů, kteří si řekli, že se situací rysa v Česku je nutné něco udělat. A tak vyrazili na turné, na kterém vyprávějí o ochraně přírody, o tom, jak život s rysem vypadá, a také o nebezpečích, která této naší největší volně žijící kočkovité šelmě hrozí.

„Celý nápad vznikl klasicky po česku v hospodě. Zjistili jsme, že máme rysa, který se nebojí lidí a který nám může v našem snažení pomoci. Nejprve jsme vyrazili na Šumavu, potom následovala další místa, například Beskydy, Jeseníky a Praha. Teď jsme zase na Šumavě. Celkem už naši přednášku vidělo skoro čtyři a půl tisíce lidí,“ popsal Martin Tomáš. Ten se zabývá vzděláváním dospělých, a snad i proto na něj připadla role moderátora celého večera a hlavního řečníka.

Rys Blondýn

Devítiměsíční kotě rysa ostrovida se narodilo v Zooparku Zájezd za Prahou. Matka loni v červnu po komplikovaném porodu porodila tři mláďata, ale přežilo jen jedno. Od matky ho odebrali ve třech dnech. Stará se o něj Jiří Marek mladší, který je kurátorem zooparku. Rodiče Blondýna pocházejí z německé zoo a v Zooparku Zájezd žijí tři roky. Úspěšně vychovali jedno mládě, Rozárku, která žije v zoo v jihokorejském Soulu.

Před plným sálem v patře infocentra zahájil připravený program krátkým filmem ze života rysů a pak vysvětloval, jaké vlastnosti rys jako šelma má. Na příbězích, které parta kamarádů zažívá při pozorování rysů, se snažil vyvracet i některé mýty, které život rysů v Čechách provázejí.

Na konci přednášky si potom mohli dospělí i děti vyzkoušet při kvízu svou znalost přírody, při němž podle zaznamenaných zvuků hádali zvířata. Kromě rysa to byla například vydra, srnec nebo zajíc. Lidé, kteří některé z nich uhádli, si mohli domů odnést placku s rysem nebo oficiální tričko celé akce.

Až v samotném závěru se Tomáš dostal k palčivému problému pytlačení. To je hlavní příčinou úbytku rysa a také důvodem, proč parta kamarádů se svým programem už několik měsíců jezdí po republice.

„Smutné je to, že jsme zjistili, že například z Novohradských hor v poslední době doslova zmizelo pět rysů, jejichž pohyb jsme tam registrovali - jako by se propadli do země. A stejná je zřejmě situace v Blanském lese,“ konstatoval Tomáš při své přednášce a jeho slova provázely snímky upytlačených rysů.

Tyto obrázky potom ostře kontrastovaly s příchodem hlavní hvězdy, rysa Blondýna. Ten se mezi návštěvníky prošel už na samotném začátku, ale protože mu vadil příliš velký počet diváků, vyčkával celou přednášku v klidu kuchyňky. Pak celý program uzavřel.

„Třicet korun stojí jedna naše placka, jejím zakoupením přímo podpoříte výzkum života rysů nejen na Šumavě. V této sklenici je náš transparentní účet a za vybrané peníze potom nakoupíme fotopasti. Některé z nich nevydrží v terénu ani den,“ vysvětlil majitel Blondýna Jiří Marek mladší. Třetím do party je Jiří Beneš, manažer zákaznických služeb, organizátor akcí a ochranář přírody.

Na Šumavě tráví skupinka nadšenců celý týden, navštíví základní školy ve Stachách, Strakonicích a ve Vimperku.