Přes dvacet stromů pokáceli bobři u Lenory na Prachaticku. Místo u Vltavy se...

Přes dvacet stromů pokáceli bobři u Lenory na Prachaticku. Místo u Vltavy se stalo turistickou atrakcí. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Bobři řádili na Šumavě. Pokáceli dvacítku stromů u Vltavy poblíž Lenory

  • 53
Co dokážou bobři udělat se stromy? Přesvědčit se můžete u Lenory na Prachaticku, kde pokáceli přes dvacet olší. Místo u Vltavy se nyní stalo turistickou atrakcí, chodí sem místní obyvatelé na procházky, zastavují se tu lidé, kteří okolo jen projíždějí.

Bobři se u Lenory usadili nedaleko mostu přes Vltavu zvaného Rechle, který se má letos opravovat.

Podle ochranářů správy šumavského národního parku a chráněné krajinné oblasti žije v místě minimálně pár bobrů.

A ti zvládli udělat u Vltavy pěknou paseku. Vykácené místo u řeky je vidět přímo od silnice na příjezdu od Volar.

Vodohospodáři raději polámané stromy odvezli, aby z nich bobři nemohli postavit hráz a přehradit tak Vltavu. Pahýly, které na místě zůstaly, ale nikomu nevadí. Naopak.

Není to jediné místo na Šumavě, kde se bobři vyskytují. Od roku 2005 je ochranáři sledují u Železné Rudy, žijí i jinde na území národního parku.

Bobr evropský

Dosahuje hmotnosti až 30 kilogramů. Po jihoamerické kapybaře je druhým největším hlodavcem. Tělo má porostlé velmi hustou černohnědou srstí. Je dokonale přizpůsoben životu ve vodě díky plovacím blanám, které jsou na zadních končetinách, a uzavíratelným nozdrám. Uzavřít může také tlamu ihned za řezáky, což umožňuje využití zubů jako nástrojů i ve vodě. Pod vodou vydrží až 20 minut. Chápavé přední končetiny díky pátému částečně protistojnému prstu usnadňují především stavbu obydlí. Bobr evropský je rozšířený na severní polokouli na říčních a lužních nivách. Do Česka se po svém přechodném vyhubení na přelomu 18. a 19. století začal vracet migrací z Rakouska ve druhé polovině 80. let 20. století. Je chráněn českou i mezinárodní legislativou.

Zdroj: wikipedia