Jaderná elektrárna Temelín (Ilustrační foto)

Jaderná elektrárna Temelín (Ilustrační foto) | foto: MF DNES

Kvůli Temelínu se Američané a Rusové předhánějí ve slibech Jihočechům

  • 38
Boj o obří zakázku na stavbu dalších dvou bloků jaderné elektrárny Temelín se dostává do finále. Energetická společnost ČEZ v předběžném hodnocení zatím lépe hodnotí americko-japonský Westinghouse Electric Company. Její ředitel a prezident Danny Roderick nyní navštívil jižní Čechy. Setkal se se zástupci firem a také politiky.

"Probírali jsme běžné otázky, především bezpečnost. Zdůraznil jsem, že společnost Westinghouse se vždy snaží být dobrým občanem v regionu. Proto pomáháme v oblastech vzdělávání, růstu a rozvoje," vysvětlil Roderick.

Tématem byla samozřejmě také infrastruktura. Ta je pro dostavbu elektrárny klíčová. Prezident Westinghousu si je vědom, že absence dálničního spojení je v kraji velkým problémem. Primárně je však musí prý vyřešit ČEZ.

"My budeme samozřejmě potřebovat dopravit sem mnohé vybavení. Vzhledem k tomu, že některé části jsou extrémně těžké, bude třeba nutno upravit nosnost některých mostů. Jsme připraveni jednat tam, kde se protnou potřeby naše a kraje," podotknul Roderick s tím, že v případech, kdy se tyto zájmy nestřetnou, bude vyřešení problému na ČEZ.

Hejtman Jiří Zimola řekl, že ať vyhraje rusko-český MIR.1200 či americko-japonský Westinghouse, bude kraj chtít, aby z toho Jihočeši měli nějaké benefity. "Prioritami jsou pracovní příležitosti pro jednotlivce i firmy a nacházení řešení pro napojení na dálniční síť a případné využití letiště v Plané," konstatoval Zimola.

Pro jihočeské stavební firmy by mohla být dostavba Temelína dobrou příležitostí a vzpruhou v době, kdy není moc zakázek. Metrostav, který má s Westinghousem domluvenou spolupráci, by v případě úspěchu americké firmy zajišťoval stavební práce. A počítá, že subdodávky budou zajišťovat právě firmy z regionu.

"V této fázi nejsem schopen specifikovat rozsah subdodávek. Jsme česká firma a využijeme české regionální kapacity. Nemáme zahraničního vlastníka, který by nám diktoval, jaké máme využívat firmy," zdůraznil Petr Procházka, který má v Metrostavu na starost projekt dostavby Temelína. "Není důvod nevyužít jihočeské společnosti," dodal.

Pro Metrostav by se navíc otevřela možnost rozsáhlejší spolupráce s Westinghousem. Stala by se totiž první firmou, která by v Evropě zvládla nový systém výstavby, který Westinghouse nazývá modulární. Pokud Američané v tendru na Temelín uspějí, mají v plánu v Česku vybudovat technickou základnu pro další projekty, které mohou získat v rámci Evropy. Z toho by pak české firmy mohly profitovat dlouhodobě.

Celkem Westinghouse odhaduje, že by se české firmy na obří zakázce, jejíž hodnota se odhaduje až na 300 miliard korun, mohly podílet z 60 procent. Konkurenční rusko-české konsorcium MIR.1200 deklaruje účast místních firem ještě o 10 procent vyšší.

O tom, kdo tendr vyhraje, by se mělo rozhodnout již letos na podzim. "Letos je klíčový rok pro posouzení nabídek a výběr dodavatele, dalším milníkem bude územní řízení. Pokud vše půjde, jak má, začne v roce 2016 vytváření podmínek pro stavbu a vlastní zahájení o rok později," avizoval ředitel jaderné elektrárny Temelín Miloš Štěpanovský.