Pískovna byla v roce 2011 kvůli výskytu břehulí vyhlášena Městským úřadem...

Pískovna byla v roce 2011 kvůli výskytu břehulí vyhlášena Městským úřadem Soběslav přechodně chráněnou plochou. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Břehule „provrtaly“ stěnu Lžínské pískovny. Nory jsou hluboké až metr

  • 0
Pískovna poblíž Lžína na Táborsku je domovem největší jihočeské populace břehulí říčních. Tento drobný ohrožený ptáček hnízdí často právě v pískovnách, kde do břehů vyhrabává až metr dlouhé nory. Tam pak samička klade vejce.

Ve stěnách Lžínské pískovny letos ochránci přírody napočítali už více než 100 děr.

Počet břehulí přitom v minulosti spíše klesal. Hnízdění jim ztěžovala regulace vodních toků, kvůli které zanikla jejich přirozená hnízdiště. To donutilo břehule přestěhovat se do pískoven a dalších míst, kde se dříve těžilo.

Stěnu, ve které břehule hnízdí, upravuje každoročně v dubnu sdružení pro záchranu prostředí Calla. Pomocí těžké techniky ji obnovují, a vytvářejí tak ideální podmínky pro tento chráněný druh.

Stěna pro břehule musí být pokud možno kolmá a ne příliš pevná, aby v ní mohly lehce hloubit nory.

Břehule nejsou jediným ohroženým druhem, který v pískovně u Lžína žije. Ve stěně si menší tunely hloubí vzácné samotářské včely, žijí zde také svižníci a čolci. Sdružení Calla provádí kromě úprav stěny i přírodovědný průzkum.

"Letos jsme se chtěli zaměřit na sledování širšího spektra bezobratlých živočichů, abychom zjistili, jaké další vzácné a ohrožené druhy Lžínskou pískovnu obývají. Výsledky nám v budoucnu pomohou vylepšit a lépe plánovat péči o tuto zajímavou lokalitu," vysvětlil Jiří Řehounek ze sdružení Calla.

Pískovna byla v roce 2011 kvůli výskytu břehulí vyhlášena Městským úřadem Soběslav přechodně chráněnou plochou. Lžín není jedinou lokalitou v Jihočeském kraji, kde vzácné břehule hnízdí. Další nory mají například u Třebče poblíž Borovan a v Záblatí na Třeboňsku.

Na údržbu hnízdních stěn přispívá Ministerstvo životního prostředí. Další finance získává sdružení Calla díky drobným dárcům zapojeným do projektu Adoptujte břehuli. Kromě peněžních příspěvků mohou zájemci přispět i zapůjčením techniky.