Na bývalé parkoviště u Perly se poskládalo přes 130 aut, i když kapacita byla

Na bývalé parkoviště u Perly se poskládalo přes 130 aut, i když kapacita byla 90 míst. | foto: MF DNES

Budějovice slíbily parkování zdarma. Teď radnice otočila, lidé zaplatí

  • 18
Obyvatelé bytových domů v českobudějovické Staroměstské ulici jsou pořádně naštvaní. Místo parkoviště pro více než 100 aut v ulici začal růst nový dům Za Perlou. Radnice slíbila, že tam budou nová parkovací místa. Zdarma. Teď je dům hotov a vše jinak - lidé si za parkování zaplatí.

Roční parkovací stání lze pouze pronajmout od pěti do osmi a půl tisíce korun. Měsíčně tedy vychází jedno místo na 400 až 700 korun. "Slibovali, že tu bude volné parkování pro 90 aut. Je tu ale jen pár míst před novým domem a zbytek se musí platit," stěžuje si Petr Štefl, který bydlí hned naproti postavené bytovce.

Město přitom před lety prodalo pozemek soukromému investorovi právě pod podmínkou, že zachová místa pro parkování. "Součástí smlouvy je věcné břemeno. Firma tu bude muset pro veřejnost 90 míst zachovat a zpřístupnit zdarma," uvedl v roce 2009 budějovický primátor Juraj Thoma.

Investor dohodu dodržel. A nejen to, místo 90 míst jich vybudoval rovnou stovku. Přesně 21 jich je před novým domem, ostatní jsou však uvnitř objektu. A právě na nich začal magistrát vybírat peníze. "Považuji to za nešťastné. Opakovaně jsme se tím zabývali na radě města. Byl jsem proti tomu, aby se parkování zpoplatnilo. Bohužel, většina rozhodla jinak," tvrdí nyní Thoma.

Město musí platit provoz garáží

Podle něj rada už dokonce přidělovala lidem místa, o která byl zájem. Přes kritickou situaci v parkování přesto nejsou obsazená všechna. Více než dvacítka jich zůstává volných. "Pravdou je, že parkoviště mělo být původně volně přístupné, a teď je hlídané. To se musí logicky platit," dodal primátor.

Parkovací místa v novém domě si mohou lidé z okolních paneláků pronajmout za 400 až 700 korun měsíčně.

Město navíc musí platit za osvětlení, protože větší část parkoviště je v podzemí, a také přispívat do fondu oprav. Pronajímatel stání má však jistotu, že zaparkuje. "Z toho důvodu si myslím, že není nic špatného na tom vybírat zde peníze," myslí si náměstek primátora Miroslav Joch.

Cenu 400 a 700 korun měsíčně stanovila radnice podle obvyklých poplatků. "Budeme mít mírný zisk, ale rozhodně nezbohatneme," doplňuje Joch.

Místní našli nabídku placeného stání ve schránkách. Mnozí platit nechtějí nebo na to nemají. Možností, kde parkovat, je však nyní o dost méně a lidé se bojí, že až se nové byty obsadí, bude situace ještě horší.

"K bytům jsou na prodej garáže a stání za 300 tisíc korun. Předpokládám, že to na někoho bude moc a bude parkovat venku, takže se to tu ještě zhorší," říká nespokojeně Jiří Abrhám.

Lidé si sami vytvořili nouzový výjezd

Již tak prekérní situaci ztěžují i řidiči, kteří si tu ráno na cestě do práce nechávají auta, aby v centru nemuseli platit.

Nejvíc aut stojí nyní na plácku u křížení ulic Staroměstská a Pražská. Prostor je napěchován auty. Najít zde večer místo je prakticky nemožné. "Už odpoledne tu stojí lidi na zákazech zastavení, protože tu fakt není místo. Městská policie to naštěstí toleruje, botičky dává jen na oznámení," ukazuje Štefl vedle stojící vůz s botičkou. Auto totiž blokuje výjezd z parkoviště.

"Lidi si tu vytvořili další nouzový výjezd, jinak by se odsud nemohli ani dostat," říká Štefl. Mezi dopravní značkou a stromkem je tak vyježděn pruh, kůra stromu je ohoblovaná, protože se některé vozy do úzkého koridoru nevejdou. Provizorní parkoviště je navíc nezpevněné, takže když zaprší, promění se spíše v bažinu.

Celkem 81 míst uvnitř domu Za Perlou má město pronajaté na 15 let. Poté může požádat majitele bytovky o prodloužení, ale prostor již nebude mít zadarmo. Nájemné za parkování by se tak pravděpodobně zvýšilo.