Herna stojí na dohled od Budějovic v Plané na výpadovce z krajského města k...

Herna stojí na dohled od Budějovic v Plané na výpadovce z krajského města k rakouským hranicím či Českému Krumlovu. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Budějovice změní pravidla hazardu. Povolí malé turnaje pro tři až 90 hráčů

  • 0
Plošný zákaz výherních přístrojů situaci v krajském městě nevyřešil. I po pěti letech od vyhlášení prohibice se dál hraje načerno nebo hned za hranicemi města. Nová vyhláška má navíc povolit takzvané turnaje malého rozsahu.

Nulová tolerance hazardu. V Českých Budějovicích platí toto pravidlo pět let. Realita je jiná, město se dodnes nedokázalo s provozem různých výherních automatů a terminálů vypořádat.

I přes vyhlášku se dál hraje načerno. Legální hazard se přesunul do kasin jen kousek za hranice Budějovic, třeba do Hluboké nad Vltavou nebo Plané, kde sice žije jen 250 obyvatel, ale mají tam hned dva velké herní kluby.

V Budějovicích nyní připravili novou vyhlášku, protože od začátku roku 2017 bude platit nový zákon o hazardních hrách. Má být stejně přísná s jednou větší novinkou.

„Změny spočívají v užívaných termínech a členění jednotlivých her, které třeba v roce 2011 ještě ani nebyly obecně známé. Na to jsme chtěli reagovat. Zachováme dosavadní rozsah zákazu, nic uvolňovat nehodláme,“ zdůraznil primátor Jiří Svoboda.

Vklad každého účastníka nesmí být větší než 500 korun

Ihned však dodal, že existuje jediná výjimka, kdy bude možné provozovat hazard, a to při takzvaných turnajích malého rozsahu. „Vyčlenili jsme je proto, že nebezpečnost těchto her není tak velká. Bude to řešení pro různé spolky, sportovní kluby nebo hospodskou společnost. Akci a počet účastníků dopředu ohlásí, musí jich být od tří do devadesáti. Vklad každého účastníka nesmí být větší než 500 korun za 24 hodin. Podle těchto pravidel je turnaj povolený,“ vysvětlil primátor.

Výjimka se hodí pro pořádání karetních her, jejichž cílem není vysoká výhra. Radní už vyhlášku podpořili, schvalovat ji budou ještě zastupitelé na svém prosincovém jednání.

„Nulovou“ toleranci hazardu Budějovičtí uvolňovat nehodlají i přesto, že to znamená značný pokles v kolonce příjmu rozpočtu města. Zatímco v roce 2013 si tak radnice přišla skoro na 45 milionů korun, vloni to bylo 5,6 milionu korun za provoz 13 videoloterijních terminálů známých pod zkratkou VLT.

„Dle přehledu ministerstva financí bylo na území Budějovic ke 30.září celkem osm zařízení - sedm VLT a jedna elektromechanická ruleta,“ upřesnila mluvčí magistrátu Jitka Welzlová. Výnos ke stejnému datu byl celkem 4,1 milionu.

„Největší problém je, že se dál hraje načerno. Zákonné nástroje, které má město k dispozici, nejsou příliš velké. Městská policie nemá oprávnění vstupovat do objektů, pokud tam není riziko ohrožení života nebo škody většího rozsahu,“ konstatoval Svoboda.

Radnice se tak snaží spolupracovat s Policií ČR a také nechala Pražskou hospodářskou komoru zmapovat situaci ve městě. „Máme povědomí o lokalitách černých heren. Bude se to řešit, ale nyní nemohu být konkrétnější,“ doplnil primátor. Poslední velký zátah byl v krajském městě vloni v červenci, kdy policie zajistila 200 kvízomatů. Provozovatelé se však z akce brzy vzpamatovali.

Na radnici také vnímají, že se problém hazardu pouze přesunul za katastr města do Hluboké a Plané. Podle zjištění MF DNES se v Budějovicích dá hrát v nelegálních hernách třeba na sídlišti Máj, na Pražském předměstí či v Suchém Vrbném.

Tábor vloni inkasoval za automaty 30 milionů

Přesto mnozí prohibici chválí. „Nebliká na vás automat v každé druhé hospodě, a to je dobře. Ubylo i různých pochybných heren,“ všímá si jedna z obyvatelek Suchého Vrbného Marta Pešková.

Stejně jako před pěti lety by se za omezení hazardu i dnes postavil zastupitel a bývalý primátor Juraj Thoma, který návrh prosazoval. „Jako zastupitelé jsme udělali, co jsme mohli, aby se podobné aktivity neprovozovaly. Myslím, že to bylo správné rozhodnutí. To, že se dnes hraje načerno, už je věc policie,“ reagoval.

A jak jsou na tom další velká města Jihočeského kraje? Třeba v Táboře vloni provozovali 80 výherních hracích přístrojů (VHP) a dalších 335 VLT, za což radnice do rozpočtu inkasovala 30,9 milionu korun, ve Strakonicích to bylo přes 12 milionů za 104 přístrojů.