Pohled na českobudějovické Výstaviště.

Pohled na českobudějovické Výstaviště. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

České Budějovice potřetí hledají architekta, ale právo veta mít nebude

  • 0
Vedení českobudějovické chystá na třetí pokus vypsání soutěže na hlavního architekta města, který má být důležitým poradcem při rozhodování o rozvoji Českých Budějovic. Poslední slovo ale zůstane politikům.

"Hlavní architekt bude fungovat jako externista. Útvar hlavního architekta pro něj bude vykonávat servisní činnost a zajišťovat běžnou agendu. Tímto způsobem si slibujeme, že najdeme člověka, který bude dostatečnou osobností ve svém oboru," věří náměstkyně primátora Ivana Popelová (HOPB).

Ve čtvrtek budou radní schvalovat vypsání soutěže na hlavního architekta. Bude to už třetí pokus, když první dva skončily fiaskem. I proto architektura města v posledních letech tápe. Pokud radní schválí výběrové řízení a vyberou vítěze, mohli bychom znát jeho jméno v říjnu.

Podle opozičního zastupitele Vladimíra Brůhy (ODS) je velmi důležité, aby byla v takové pozici skutečně uznávaná osobnost ve svém oboru.

"Jenže tu přilákáme ve chvíli, kdy dokážeme nabídnout kvalitní podmínky. Za peníze, které město nabízelo dříve, se nikdo nemohl divit, že se tak výraznou osobnost nepodařilo najít," upozornil Brůha.
 
Architekt by podle něj měl fungovat jako důležitý arbitr, který ovlivní rozvoj a další směřování města. "Ani mně se nelíbí, jak se Budějovice nahodile rozvíjejí, nejsem si ovšem jist, zda to dokáže externí pracovník ovlivnit," dodal zastupitel.

Hledání

Pokus první: 1. července 2011 vedení radnice zřizuje útvar hlavního městského architekta. V září vybírá z devíti uchazečů, ale nakonec funkci neobsazuje.

Pokus druhý: V únoru 2012 město znovu zkouší hledat hlavního architekta. Podmínky jsou v podstatě stejné, přihlášky je možné podávat do konce března. Tentokrát se hlásí pouze jeden zájemce a radnice je i nadále bez hlavního architekta. Samotný útvar už ovšem funguje (v současné době na něm působí tři lidé).

Pokus třetí: Ve čtvrtek radní zřejmě schválí vypsání výběrového řízení na pozici hlavního architekta. Novinkou je, že by měl působit pouze jako externista na mandátní smlouvu. Pracovat by mohl už od října.

Pro potřeby města by měl být architekt k dispozici minimálně jednou za 14 dní na dva dny. "V případě nutnosti by navštěvoval jednání rady či zastupitelstva, jednal s investory a podobně," řekla náměstkyně.
 
V ideálním případě by mohl hlavní architekt vrátit město tam, kde skončilo před deseti a více lety, kdy v Českých Budějovicích vyrostl nový Dlouhý most nebo se vydařila rekonstrukce a dostavba radnice.

Zasáhnout by mohl také ve chvíli, kdy zástupci města bojují se stavbou památníku letcům nebo umístěním sochy Přemysla Otakara II., kterou mají Budějovice dostat. Obyvatelé v tomto případě navrhli v anketě asi 20 míst, architekt by pak mohl mít jedno z posledních slov. To rozhodující totiž zůstane i nadále na politicích.

"Bude záležet, nakolik budou právě politici architektovi naslouchat. Musí tam být důvěra. Je jasné, že se nikdy nezavděčíte stu tisícům obyvatel. Měl by tu však být někdo, kdo dokáže s lidmi i zástupci radnice moderovat diskusi o rozvoji Budějovic. Pak je jedno, jestli se bude hovořit o stavbě za 400 tisíc, nebo 400 milionů," domnívá se Mirek Vodák, architekt, který spoluvytváří blog CBachitektura.cz. Jako vzorový příklad, kde funkce externího hlavního architekta funguje, uvedl Litomyšl.