Tajemník českobudějovické radnice Zdeněk Řeřábek

Tajemník českobudějovické radnice Zdeněk Řeřábek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Budějovická radnice prohrála soud. Tajemníkovi musí doplatit 637 tisíc

  • 7
Ušlé osobní ohodnocení ve výši 637 tisíc korun plus úroky z prodlení musí podle rozsudku českobudějovického okresního soudu zaplatit město České Budějovice tajemníkovi magistrátu Zdeňku Řeřábkovi.

Příplatek k základnímu platu ve výši 24,5 tisíce korun měsíčně odebral Řeřábkovi v letech 2011 až 2013 bývalý primátor Juraj Thoma podle soudu neoprávněně.

„Odůvodnění odebrání ohodnocení, které tady vysvětloval svědek Thoma, byla neurčitá, spíš subjektivní,“ zdůvodnila předsedkyně senátu Radka Podlešáková. Soudkyně tak dala za pravdu žalobci a jeho právní zástupkyni Michaele Semelkové, kteří argumentovali, že ačkoliv osobní ohodnocení stanovuje i odebírá přímý nadřízený, musí tyto operace s pracovníkem konzultovat a písemně zdůvodnit.

Personální konflikt na nejvyšších místech českobudějovické radnice se táhne několik let. V roce 2010 tehdejší primátor Thoma odvolal Řeřábka z funkce tajemníka kvůli chybám v práci. Ten se ale do pozice po roce vrátil, když vyhrál pracovněprávní spor.

Osobní ohodnocení za nálepku vynikajícího všeobecně uznávaného odborníka, kterým ocenil tajemníka předchozí primátor Miroslav Tetter, mu ale Thoma nikdy nevrátil.

S městem se začal Řeřábek soudit v roce 2014, mezitím se vedení radnice měnilo. Žalobce tvrdil, že nový primátor Jiří Svoboda mu navrhoval smír, pokud přijme polovinu nárokované částky. To však nevyšlo. Na rozdíl od Thomy předložil Řeřábek soudu kvanta listinných důkazů o tom, že své úkoly plnil a v dohodnutých termínech. Stěžoval si, že dostával od primátora těžko splnitelná zadání, což hraničilo se šikanou.

Právní zástupce města Vladimír Papež naopak neuspěl s argumenty, že takový spor nemá právo soud řešit, protože je to záležitost výhradně krajského úřadu. Také, že některé požadavky na vrácení částek jsou už po třech letech promlčené. „Domnívám se, že osobní ohodnocení záleží jedině na nadřízeném, na jeho spokojenosti se zaměstnancem a na plnění zadaných kritérií. O případném odvolání proti rozsudku musí rozhodnout vedení města,“ uvedl na závěr advokát Papež.