Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Budějovičtí lékaři nepodepsali přesčasy navíc. Může to ohrozit pacienty

  • 0
Čtvrtina lékařů z nejdůležitějších oddělení nemocnice v Českých Budějovicích zatím nepodepsala dodatek pracovní smlouvy o přesčasech na tento rok. Když se doktoři s vedením nedohodnou, bude to vážný problém a ohrozí to i poskytování zdravotní péče.

Vedení českobudějovické nemocnice si láme hlavy, jak přimět rebelující lékaře k podpisu dodatku pracovní smlouvy o přesčasech. Ten doktorům umožňuje odpracovat ročně více přesčasových hodin, než je 150 stanovených zákonem.

Ačkoli žádný z doktorů z českobudějovické nemocnice nepodal v rámci akce Děkujeme, odcházíme výpověď, teď drží čtvrtina lékařů její vedení v šachu právě tímto postojem.

"Dodatky o přesčasech nepodepsali hlavně lékaři z klíčových oddělení nemocnice, jako jsou ARO, radiodiagnostické, dětské a gynekologicko-porodnické oddělení," uvedl chirurg ARO Filip Šísl, který je od pondělního večera novým předsedou Lékařského odborového klubu (LOK) v českobudějovické nemocnici.

Pokud se managementu nemocnice nepodaří s odboráři dohodnout, bude poskytování zdravotní péče vážně ohroženo. Nebude totiž dost lékařů do služeb. Jenže lékaři nechtějí sloužit v dnešních neúnosných podmínkách – vždyť 150 hodin přesčasů, které mají podle zákona maximálně odpracovat za celý rok, má většina z nich vyčerpaných za dva měsíce.

V dalších nemocnicích podalo výpověď už 99 lékařů

"V budějovické nemocnici to navíc není tak náročné jako v menších okresních nemocnicích, kde je na prostřídání do služeb méně lékařů," srovnává chirurg Šísl. Sám dřív v okresní nemocnici pracoval.

V úterý se Šísl zúčastnil celostátního jednání odborářů v Praze, kde se radili o tom, jak budou dále postupovat ve svém boji za zvýšení platů, schůzku se šéfy budějovické nemocnice měl naplánovanou na dnešek.

"Budeme jednat s vedením nemocnice o této situaci, kterou je třeba vyřešit co nejdříve. Přikláníme se k tomu, že bychom se měli pokusit najít nějaké společné řešení," naznačil šéf LOK budějovické nemocnice.

Situaci s nespokojenými lékaři musí řešit i šéfové nemocnic v Českém Krumlově, Jindřichově Hradci, Písku a Táboře. V těchto nemocnicích podalo na konci roku výpověď celkem 99 doktorů.