V budějovické slévárně zastavili provoz na konci roku 2014. Ilustrační snímek

V budějovické slévárně zastavili provoz na konci roku 2014. Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Budějovická slévárna se snaží o restart, chce získat zakázky v USA

  • 0
Pece v českobudějovické slévárně, které vyhasly kvůli zastavení výroby před koncem loňského roku, mají znovu žhnout. O budoucnosti výroby a dalším osudu přibližně 160 zaměstnanců jednali odboráři s vedením podniku. Manažeři jim slíbili, že za několik měsíců znovu zahájí výrobu.

„Na schůzce byl nový generální ředitel akciové společnosti SCB Foundry a personalisté firmy z Kutné Hory a Českých Budějovic. Zcela otevřeně nám řekli, že současná situace je velice špatná, výroba prakticky stojí a lidé jsou bez práce, ale ujistili nás, že slévárna neskončí,“ uvedl vedoucí českobudějovické pobočky odborů KOVO Rudolf Tkáč.

Budějovická slévárna odlitků

Vznikla začátkem 60. let 20. století jako pobočný závod koncernu Škoda Plzeň na 73hektarovém pozemku. Zaměstnávala až dva tisíce lidí a zabývala se výrobou ocelových odlitků hlavně pro železniční stroje. V roce 1990 se stala samostatným státním podnikem. Po dalších šesti letech ji převzala od Fondu národního majetku ostravská akciovka TRIVAL. Požadovanou cenu 240 milionů korun ale neuhradila a zanikla. V roce 1999 přešla slévárna do rukou ČKD Kutná Hora a v roce 2007 pod společnost SCB Foundry, která od roku 1964 působila v rámci koncernu Škoda Plzeň.

Vlastníci slévárny hodlají do provozu investovat 50 milionů korun a do Českých Budějovic převést část výroby z Kutné Hory. Celý provoz chtějí obnovit během tří až šesti měsíců. Veškeré změny by se měly odehrát bez propouštění.

„Do týdne bychom měli dostat informaci, kolik lidí bude dál pracovat bez krácení platu a kolik zůstane dočasně doma se 60 procenty mzdy,“ konstatoval Tkáč.

Podle předsedy odborů KOVO Slévárna při SCB Foundry Jana Plánského by se všichni zaměstnanci měli dočkat svých prosincových mezd. „Dostanou je přibližně s patnáctidenním zpožděním oproti normálnímu výplatnímu termínu,“ řekl Plánský.

Upřesnil, že části zaměstnanců bude dočasně nabídnuta práce v Kutné Hoře, kde by se za plný plat připravovali na obsluhu nové formovací linky, která bude umístěna v Českých Budějovicích. Ti, co odmítnou, zůstanou zatím na šedesáti procentech mzdy.

Zkoušejí zakázku v Americe

Slévárna ocelových odlitků, bývalá českobudějovická Škodovka, se dostala do potíží kvůli krizi na Ukrajině a v Rusku. Proto její vedení rozhodlo ukrajinský trh opustit a zkouší rozjet novou zakázku pro Spojené státy americké.

Někteří zaměstnanci slévárny se obávají, že jsou to nereálné sliby a firma, která už čelila insolvenci, je nesplní. Nechtějí to však říci veřejně, aby o svou práci nepřišli. Zatím vyčkávají na přesnější informace a cestu na úřad práce odkládají.

„Vedení firmy nás přišlo o situaci ve slévárně informovat. Řekli nám, že teď je útlum, kdy budou připravovat nový výrobní program, ale výroba bude pokračovat,“ popsal zástupce ředitele českobudějovického úřadu práce Vladimír Brablec.

Šéfové slévárny na úřadě práce sdělili, že část zaměstnanců dokončuje zakázky z předchozího období a část je na 60 procentech mzdy doma.

„To má být dočasné. Provoz se má znovu rozjet, už mají mít podepsanou spoustu zakázek pro americký trh. Propouštět nemají a naopak, až bude nastavená nová výrobní linka, budou dělat další nábory zaměstnanců,“ shrnul Brablec.