Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Bulharovi hrozí dvanáct let za padělání karet. Peníze vybírali v Peru

  • 2
Dvanáctileté vězení hrozí Bulharovi jménem Tsvetan Sashev Tsvetanov za skimming - padělání platebních karet a nezákonné vybírání peněz. V úterý poprvé stanul před budějovickým krajským soudem.

Obžaloba se původně týkala i dalšího Bulhara Krasimira Dimitrova Mitova, ten je ovšem stíhán v Bulharsku za obdobný čin. Jeho vydání bude složitější. Případ se tak bude projednávat zvlášť.

„Jednalo se o organizovanou skupinu s mezinárodní působností,“ řekl státní zástupce Roman Tibitanzl. Podle obžaloby dvojice nainstalovala v červenci roku 2010 skimmovací zařízení na bankomat České spořitelny v Písku U Hřebčince. Během několika hodin získali podklady ke zkopírování několika desítek karet.

Za deset dnů z účtů začaly mizet peníze. Kdosi je vybíral bez vědomí pravých majitelů v různých městech Peru, nejčastěji v Limě.

„Celkem se pokoušeli o 376 výběrů. Částku 550 tisíc korun se jim podařilo z bankomatů dostat, o dalších 630 tisíc se pokoušeli neúspěšně,“ dodal státní zástupce. Podle něj má Mitov na svědomí ještě mnoho dalších případů. Karty kopíroval po celém Česku včetně Budějovic či Lišova. „Těch případů bylo asi šestkrát víc, než ze kterých je obžalován Tsvetanov,“ doplnil Tibitanzl.

Z výpovědi poškozených, které soudkyně Olga Smrčková v úterý předčítala, bylo patrné, že drtivá většina z nich si chybějících peněz vůbec nevšimla. Na to, že je něco v nepořádku, přišli až v okamžiku, kdy chtěli kartu znova použít.

„Při kontrole stavu účtu jsem si všiml, že mám menší zůstatek, přikládal jsem to ale platbám. Telefonicky mi pak někdo z České spořitelny řekl, že jsem se stal obětí skimmingu,“ vypověděl jeden z poškozených. Bankomat U Hřebčince použil jen náhodou na zjištění zůstatku na účtu. I to stačilo, aby „skimmeři“ kartu zkopírovali a vzápětí v Peru vybrali přes 15 tisíc.

Žádný z lidí, kteří daného letního dne z bankomatu vybírali, si ničeho podezřelého nevšiml. Podvodníci ke skimmingu používají čtečku, která kopíruje data z magnetického pásku karty, a také na bankomat umisťují malou kameru, jež zaznamenává právě zadávání PIN kódu.

Na dvojici Bulharů přišla policie díky tomu, že na bankomatu zkoušeli testovací kartu, která byla na jejich jména. „Dalšími důkazy jsou záznamy z bezpečnostních kamer bankomatů, máme i antropologické stopy,“ poukázal žalobce.

Všem okradeným klientům banka během několika dní peníze vrátila a vystavila jim nové karty. Je patrné, že Tsvetanov a Mitov byli v celé skupině jen „malé ryby“. Není moc pravděpodobné, že by se k soudu dostali další členové gangu.