Bývalý starosta Týna nad Vltavou Karel Hájek.

Bývalý starosta Týna nad Vltavou Karel Hájek. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Bývalý starosta Týna nad Vltavou řeší co dál, jeho Unie svobody končí

  • 4
Ředitel gymnázia v Týně nad Vltavou Karel Hájek se ocitl na politickém rozcestí. Unie svobody, v jejímž dresu se mu podařilo ve městě třikrát vyhrát obecní volby, přestane na konci roku existovat. Hájek tak nyní musí najít řešení, jak dál.

"Také v nedávných volbách získala Unie svobody nejvíc hlasů, volil ji každý sedmý občan Týna nad Vltavou. Porazili jsme ODS, TOP 09 i všechna nová sdružení," připomněl Karel Hájek.

Jeho politická kariéra odstartovala zároveň se vznikem Unie svobody v roce 1998. Po komunálních volbách poprvé usedl do křesla radního v Týně. O čtyři roky později se stal starostou a post obhájil i po dalších volbách.

Prvním mužem byl ve městě osm let a kdyby se víc věnoval budování své kariéry na radnici a zákulisním schůzkám s případnými koaličními partnery, zřejmě by se nemusel vracet k šéfování místního gymnázia.

Jeho strana totiž získala ve městě s 8,5 tisíci obyvateli v říjnových volbách tři místa ve 21členném zastupitelstvu, stejně jako ODS a Sdružení přátel Vltavotýnska.

Jenže největší přízni se znovu těšila Unie svobody, která dostala celkem 9 499 hlasů. Pro ODS hlasovalo 9 077 voličů a Sdružení přátel Vltavotýnska podpořilo 8 895 lidí.

"Možná to byla moje chyba, měl jsem s lidmi, kteří šli do voleb, jednat. Ale já jsem ani neměl čas pořádně sledovat, s kým bych měl jednat. Třeba ODS, z níž byli v radě čtyři zástupci, se ještě před volbami rozpadla, a jeden z jejích původních radních pak kandidoval na mé kandidátce," popsal Hájek.

Starostou Týna je teď Hájkův kolega ze sborovny

Dnes už považuje za humorné, že člen ODS přešel do Unie svobody těsně před jejím zrušením. Jenže kvůli Hájkovým chabým diplomatickým vlohám se stal novým starostou Týna jeho někdejší žák a později kolega ve sborovně gymnázia Milan Šnorek z ODS.

"Město jsem mu předal v dobré ekonomické kondici. Radnice bude například ještě osm let dostávat ročně desetimilionový polštář od ČEZ a z letošního rozpočtu jsme ušetřili na příští rok devět milionů korun," pochlubil se Hájek, který má ve městě ve stínu Temelína stále hodně příznivců.

Jak získat oblibu u voličů by se u něj mohli učit i šéfové tradičních politických stran. Je až neuvěřitelné, že Unie svobody v Týně nad Vltavou měla pouze čtyři členy, a z toho dva aktivní.

Na 21členné kandidátce stranu reprezentoval s Hájkem ještě dětský lékař Rudolf Lázníček.

Jenže nyní Unie svobody-DEU definitivně končí, protože z celostátního pohledu u voličů propadla. A Hájek musí najít řešení, co dál.