Stavbou domu zabral část pozemku města, bude muset dům zbourat? (Ilustrační foto)

Stavbou domu zabral část pozemku města, bude muset dům zbourat? (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Část domu postavil na pozemku města. Bude ho muset zbořit?

Ladislavu Suchánkovi z Tábora hrozí, že bude muset nechat zbořit rodinný dům, kde bydlí. Při jeho stavbě ve čtvrti Horky totiž neoprávněně zabral městský pozemek o rozloze 70 metrů čtverečních.

Demolice ho čeká v případě, pokud mu zastupitelé na dnešním zasedání odmítnou tento pozemek odprodat.

Ladislav Suchánek

Vystudovaný vodohospodář na sebe prvně upozornil sporem s Vodárenskou společností Táborsko (VST). Upozornil na to, že města, která v ní na Táborsku soustřeďují svůj vodohospodářský majetek, nevracela lidem přeplatky z vodného a stočného. Prokazoval na číslech, že přeplatky skutečně vznikly. Získat v té době informace z VST byl téměř nadlidský úkol. Od té doby se Suchánek ocitl údajně v nemilosti všech zainteresovaných stran. Sám se však dostal do problémů s černou stavbou svého rodinného domu.

Na problémy si Suchánek zadělal před více než čtyřmi lety, kdy začal stavět na svém pozemku načerno rodinný dům.

"Byla to moje chyba, měl jsem příslib stavebního povolení, tak jsem začal stavět a nenapadlo mě, že mohou být nějaké problémy," přiznal Suchánek.

Podruhé chyboval, když si přesně neověřil, kam až sahá jeho pozemek, a svůj dům postavil tak, že 40 centimetry zasahuje na pozemek města. Společně s přístupovou cestou tak zabral celkem kolem 70 metrů, které mu nepatří.

"Staré a nové mapy se navzájem překrývaly, nebylo jasné, kde přesně můj pozemek končí. Doufal jsem, že stavím na svém, nebo že se případně dohodneme, vždyť za mým stavením je už jen les," uvedl Suchánek.

Politický nádech dostal celý problém ve chvíli, kdy se Ladislav Suchánek stal městským zastupitelem za ČSSD.

"Lidé mají do politiky vstupovat s čistými úmysly, a ne z důvodů, aby zlegalizovali své přečiny," zlobí se zastupitel za KSČM a předseda kontrolního výboru táborské radnice Ladislav Šedivý.

Ladislav Šedivý

Po roce 1968 se postavil proti okupaci naší země spřátelenými vojsky, byl vyhozen ze všech škol, často musel měnit zaměstnání. Po takzvané sametové revoluci ale nešel zakládat Občanské fórum (OF), naopak zcela překvapivě vstoupil do komunistické strany.
"Tehdy z ní všichni odcházeli, a když jsem viděl ty lidi, kteří se začali cpát do funkcí v OF, raději jsem šel proti proudu," vysvětluje své rozhodnutí Šedivý. Dnes je předsedou OV KSČM v Táboře a předsedou kontrolní komise Městského úřadu Tábor.

Ten je největším odpůrcem případné dohody mezi Suchánkem a městem. "Já se na lumpárnách pana Suchánka odmítám podílet," rozčiluje se Šedivý.

Suchánek je přesvědčen, že jde o pomstu za jeho postoj k vodárenské společnosti, kterou žaloval u soudu, že nevrací lidem přeplatky.

"V té době jsem se panu Šedivému znelíbil a stal jsem se jeho nepřítelem číslo jedna," říká s mírnou ironií v hlase Suchánek.

Dnes už bývalý zastupitel a podnikatel Suchánek svoji chybu uznává a tvrdí, že ji chce napravit.

"Za 70 metrů, které jsem neoprávněně zabral, nabízím městu pozemky o rozloze 114 metrů čtverečních a k tomu ještě doplatek 100 tisíc korun," doplnil.

Proč je směna pozemků s městem pro Suchánka tak důležitá? Pokud nebude jeho černá stavba kompletně stát na jeho pozemku, nemůže ji zlegalizovat na stavebním úřadu. A ten tak bude muset vydat rozhodnutí o jejím zbourání.

Suchánek by tedy pravděpodobně musel svůj dům zbourat. Nebo alespoň odstranit tu část zdi, která zasahuje na pozemek města.

Proto se snaží městu nabídnout za jeho pozemky s co největší protihodnotou. Na svém pozemku vybudoval dětské hřiště, které je přístupné pro všechny obyvatele a návštěvníky Horek.

Za část zabrané cesty nechal k pozemkům pod jeho stavením postavit novou komunikaci. "Já jeho plánům nehodlám dát zelenou. On to má dobře spočítané a město by nakonec na směně prodělalo. Pro mě je jediná přijatelná možnost, ať nám vrátí pozemek," dodává nekompromisně Šedivý.

Podobné problémy má na Horkách také další zastupitel a ředitel Střední odborné školy Heuréka Jaroslav Němec. Jeho vila má sice všechny potřebné náležitosti, načerno jsou ale přivedené přípojky a kanalizace.