Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Manažeři dostali za podvody pět let. Soudce četl verdikt šest hodin

  • 1
Na pět let do věznice s dozorem poslal českobudějovický krajský soud za podvod dva bývalé jednatele stavební společnosti CBPS, dříve Českobudějovické pozemní stavby. Podle rozsudku v letech 2007 až 2008 přivedli firmu do úpadku a přitom věřitele, kteří se dožadovali zaplacení faktur ve výši 260 milionů korun, přesvědčovali, že jsou solventní.

Proces začal v září 2015 a spis měl 30 tisíc stran. Verdikt přednášel předseda senátu Michal Kubánek šest hodin. Většinu času četl nezaplacené faktury a pohledávky 175 subdodavatelů stavebních zakázek, kteří vymáhají peníze od obžalovaných.

Českobudějovické pozemní stavby

Společnost byla až do roku 2006 lídrem v jihočeském stavebnictví. Vznikla z bývalého podniku Pozemní stavby, který po roce 1951 zaměstnával šest tisíc pracovníků. V roce 2006 prošla už akciovka Českobudějovické pozemní stavby restrukturalizací kvůli hrozícímu úpadku, změnila vedení, propustila většinu zaměstnanců a přejmenovala se na CBPS.

Jiřímu Masákovi a Jiřímu Káplovi hrozilo podle obžaloby až 10 let vězení. Senát jim uložil trest na spodní hranici sazby s odůvodněním, že žili až doposud řádně a osobně se na podvodu neobohatili. Oba přesto s výrokem nesouhlasili a na místě se odvolali.

Podle Kápla, který prožil v pozemních stavbách celou profesní kariéru, potopila firmu hospodářská krize a špatná platební morálka na trhu práce.

Krize je zaskočila v roce 2006. Největší ránu jim pak přinesly stavby tří rezidencí v Praze, odkud marně čekali platby, zatímco na ně útočili subdodavatelé materiálu, služeb a technologie.

„Stát před soudem kvůli Českobudějovickým pozemním stavbám je pro mě zvlášť bolestivé,“ řekl při zahájení procesu Kápl, který dnes dělá manažera ve firmě OHL ŽS.

Právě tato firma měla před deseti lety zájem vytáhnout potápějící se společnost z bahna. K fúzi nedošlo a CBPS se dostaly do červených čísel.

Svou situaci před dodavateli tajili

„Obžalovaní se hájili, že podnikání ve stavebnictví je vždycky rizikové. Měli prostor krizi vyřešit například bankovními zástavami, jednáním s věřiteli nebo vyhlášením insolvence. Místo toho se chovali protiprávně. Faktury nespláceli nebo nedodržovali lhůty splatnosti a svou situaci před dodavateli tajili,“ zdůraznil soudce Kubánek.

Bývalým manažerům pomohlo od vyššího trestu také to, že soud hodnotil dobu ztrátového podnikání o dva měsíce kratší než obžaloba a že některé faktury částečně uhradili. Celková škoda, kterou budou muset společně zaplatit, se tak snížila ze 300 milionů korun na polovinu. Podle rozsudku nesmějí také osm let vykonávat funkce ve statutárních orgánech společností.

Kauzou se bude zabývat po odvolání obžalovaných Vrchní soud v Praze. Státní zástupkyně Marie Štěpková, která navrhovala sedmileté tresty, se k rozsudku nevyjádřila.