V Českých Budějovicích podraží svoz odpoadu o 180 korun. (ilustrační snímek)

V Českých Budějovicích podraží svoz odpoadu o 180 korun. (ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Města na jihu Čech zdraží vodné i odpad, Prachatice možná zlevní teplo

  • 0
Jihočeši v bývalých okresních městech v právě začínajícím roce pocítí mírný nárůst cen za energie a služby. Zdraží teplo, vodné a stočné i poplatky za svoz odpadu. Většinou ale jen o inflaci a růst DPH. Nájemné v městských bytech, jízdné v hromadné dopravě nebo poplatky za psa se měnit nebudou.

Nejmenší zdražení čeká obyvatele Jindřichova Hradce a Prachatic, zde se zvýší ceny tepla a vody, jako v jediných dvou okresních městech si tam lidé nepřiplatí za svoz odpadu. Jinde cena rostla, protože se měnila vyhláška a města mohou vybírat na osobu až tisíc korun na místo dosavadních 500.

Největší zdražení čeká tradičně obyvatele Českých Budějovic. Za svoz odpadu zaplatí každý občan o 180 korun víc, což je nejvíce ze všech velkých měst. V kraji je ale rekordmanem Kaplice, kde zastupitelé schválili nejvyšší možnou sazbu za svoz odpadu - tisíc korun.

V Písku připravili nový systém platby za svoz odpadu

Na nový systém se musí připravit obyvatelé Písku, kteří až dosud neměli plošné poplatky. Důvodem změny bylo velké množství neplatičů. "Výši poplatku určovalo v podstatě jen to, jak často si lidé nechávali popelnice vyvážet," vysvětlil mluvčí radnice Roman Ondřich.

Problém ovšem byl, že řada lidí si popelnici vůbec nepořídila, odpadky házela do kontejnerů a město také muselo neustále řešit černé skládky, což zatěžovalo městský rozpočet.

"Rodina platila dosud 1 915 korun za rok při svozu jednou týdně a 995 korun jednou za 14 dní. Nová sazba činí 590 korun za osobu," dodal Ondřich. Čtyřčlenná rodina tak ročně zaplatí 2 360 korun, což je o 445 více než podle dosavadního systému.

V porovnání s předchozími léty se příliš nezvyšuje cena tepla. Tu na poslední chvíli ovlivnil ještě růst DPH ze 14 na 15 procent, celkové zvýšení za jeden gigajoule (GJ) je ve velkých městech jen o pár procent.

V Prachaticích se však cena patrně nezvýší vůbec. "Spíše očekáváme snížení," uvedl jednatel Tepelného hospodářství Prachatice Vladislav Zoch.

Nejvíc teplo zdraží v Písku, kde si lidé za jeden GJ připlatí něco málo přes 28 korun. Při celoroční spotřebě jedné domácnosti 30 GJ dělá zvýšení asi 850 korun. V Budějovicích si lidé ročně za teplo připlatí asi 800 korun, což je podle Michala Bosáka z odboru vnějších vztahů českobudějovického magistrátu nejnižší zvýšení za posledních šest let.

Podobná situace je u vodného a stočného. V průměru dojde k nárůstu ceny o čtyřprocentní inflaci a jedno procento za vyšší DPH. Výjimkou je Jindřichův Hradec a Tábor, kde si lidé za metr krychlový připlatí o více než deset korun.

Pro obyvatele Jindřichova Hradce to bude znamenat najít v ročním rozpočtu čtyřčlenné rodiny zhruba o 1 500 korun více. I tak ale zůstává ve městě sazba za vodné a stočné takřka nejnižší v kraji. Například čtyřčlenná rodina v Táboře zaplatí se stejnou spotřebou o 2 400 korun ročně víc.