Nástavba na Vrchlického nábřeží v Českých Budějovicích neměla podle rozhodnutí...

Nástavba na Vrchlického nábřeží v Českých Budějovicích neměla podle rozhodnutí soudu vůbec vyrůst, přesto se majitelé pustili do práce. | foto: MF DNES

Stavbu nezastavil ani soudní zákaz. Nic neobvyklého, potvrdil primátor

  • 15
Ani soudní zákaz nezastavil majitele domu v Českých Budějovicích při budování nástavby. Úředníci tvrdí, že jsou bezmocní. Přestože vlastníkovi hrozí odstranění stavby, většinou dostane dodatečné povolení. Černých staveb je ve městě více, uvedl primátor Jiří Svoboda.

Nástavbu majitel domu na Vrchlického nábřeží dokončil přes soudní zákaz, zrušené stavební povolení a opakované výzvy úředníků k přerušení prací.

Nepovolená stavba na Vrchlického nábřeží

2010 - podání žádosti o vydání stavebního povolení

26. 3. 2015 - vydání stavebního povolení

22. 2. 2016 - Krajský soud v Českých Budějovicích ruší stavební povolení (v prosinci 2015 vydal předběžné opatření)

14. 3. 2016 - stavebník podal kasační stížnost u Nejvyššího správního soudu

23. 5. 2016 - vydáno usnesení o přerušení řízení do rozhodnutí o kasační stížnosti

červen 2016 - zahájení prací na nepovolené stavbě

28. 6. 2016 - výzva stavebního úřadu k bezodkladnému zastavení prací

12. 7. 2016 - další kontrolní prohlídka stavebního úřadu, práce pokračují i přes předchozí výzvu úřadu, bude vydáno správní rozhodnutí o zastavení prací

14. 7. 2016 - Nejvyšší správní soud zamítá kasační stížnost stavebníka

21. 7. 2016 - stavební úřad dává podnět k zahájení řízení o odstranění stavby, práce pokračují dál

„Město nemá žádné možnosti tyto nepovolené stavby zastavit. Veškeré řízení vede stavební úřad, který vykonává přenesenou působnost státní správy, a město nemůže do procesu řízení nikterak zasahovat. Případný zásah města by byl dokonce protiprávní,“ říká k tomu českobudějovický primátor Jiří Svoboda, který se s případem osobně seznámil.

Podle něj případ zdaleka není ojedinělý a ukazuje, že se stavebníkům vyplácí nedodržovat zákony a ignorovat úřady.

„Bohužel se jim to ve většině případů vyplatí, postaví mnohem rychleji a bez papírování. A následně si stavbu dodatečným stavebním povolením legalizují. Pokud doloží všechny potřebné podklady a stanoviska, tak jim stavební úřad vyhoví, nemá jinou zákonnou možnost,“ poznamenal Svoboda.

Podobný průběh může mít nakonec i zmíněný případ z Havlíčkovy kolonie. Ale také se může stát, že majitelé budou muset nástavbu odstranit. Stavební úřad totiž v červenci předal podnět k zahájení řízení o odstranění a případ není uzavřený.

Soud dal za pravdu sousedům

Majitelé, manželský pár, požádali o vydání stavebního povolení v roce 2010. Získali ho až po pěti letech. Sousedé se však bránili.

„Měly to být stavební úpravy podkroví, ale tohle je v podstatě přístavba dalšího patra. Okolo přitom máme maximálně vikýře,“ reagoval jeden ze sousedů. Bál se například o narušení statiky svého domu.

Spor gradoval a věc se dostala k soudu, kde dostali za pravdu sousedé, a majitelé domu, kteří chtěli stavět, neuspěli ani s kasační stížností u Nejvyššího správního soudu.

„O to větší bylo naše překvapení, když v červnu stejně začali pracovat. Na místě byla opakovaně i zaměstnankyně stavebního úřadu, která vyzvala k bezodkladnému ukončení prací. Pod protokolem jsou podpisy, ale za hodinu už se zase stavělo,“ popsal praxi soused.

Dnes je venkovní část hotová a on a další účastníci čekají, jestli dostane stavba dodatečné povolení a následně bude i zkolaudována.

Úřad nemohl odebrat ani cedulku Stavba povolena

Po celou dobu prací byla navíc na domě vyvěšena cedule Stavba povolena, kterou majitelé objektu dostali ve chvíli, kdy získali povolení.

„S možností, že pravomocné opatření úřadu může být soudem zrušeno, však bohužel zákon neuvažuje, proto stavební úřad nemá pro odebrání cedulky účinný nástroj. A to i přesto, že je evidentní, že je užívána neoprávněně,“ reagoval stavební úřad českobudějovického magistrátu. MF DNES má odpověď i rozhodnutí soudu k dispozici.

Majitelé se o celé věci nyní nechtěli bavit. „Není to zdaleka uzavřené. Já mám svědomí čisté. Nezlobte se, dokud to nebude uzavřené, tak o tom nechci mluvit,“ sdělil jeden z majitelů.

Primátor Svoboda doplnil, že stavební úřad postupuje v souladu se zákonem. „Ve městě je více případů černých staveb, které úřad řeší, od nepovolených billboardů, až po stavby, jako je tato,“ dodal Svoboda.

Náměstek primátora František Konečný, který má na radnici ve své působnosti územní rozvoj, vidí řešení jedině ve změně stavebního zákona.

„Už jsem podával návrh na změnu, která by tyto nešvary odstranila a neumožnila takto stavět, ale neprošlo to,“ zmínil. Chce to zkusit znovu, ale až po parlamentních volbách.