Černý kašel se projevuje záchvaty kokrhavého kašle (ilustrační snímek).

Černý kašel se projevuje záchvaty kokrhavého kašle (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Jihočeská rarita. V kraji je nejméně nemocných s černým kašlem

  • 0
Osm pacientů s černým kašlem evidují jihočeští hygienici. Proti ostatním krajům je to extrémně nízké číslo. Podle lékařů je to však jen vrcholek ledovce a lidé by neměli podceňovat očkování.

V době, kdy v celé republice výrazně stoupá počet pacientů s nebezpečným černým kašlem, mají jihočeští hygienici ve své statistice jen několik nemocných.

"U nás jsme na tom dobře. Za celý rok máme v kraji osm případů, kdežto v regionech v celé republice je to osmkrát víc," srovnává krajská epidemioložka Jitka Luňáčková.

Klidnou situaci z pohledu této vysoce nakažlivé kapénkové infekce hlásí i dětské oddělení českobudějovické nemocnice. Letos tu zatím neležel žádný pacient s černým kašlem. Zejména děti do tří měsíců jsou touto chorobou nejvíce ohroženy.

Černý kašel může i zabíjet. Jak ho poznat?

"Nárůst černého kašle zaznamenáváme od roku 2000. Letos jsme u hospitalizovaných dětských pacientů toto onemocnění však nediagnostikovali," potvrdil primář dětského oddělení českobudějovické nemocnice Vladislav Smrčka.

Jsou Jihočeši odolnější vůči černému kašli, jsou proti němu lépe proočkovaní, nebo se s touto infekcí umějí vypořádat bez lékařů? Podle odborníků je na podobné hodnocení situace příliš brzo, navíc počet statisticky zachycených případů je jen vrcholek ledovce.

Přeočkování dětí v 11 letech

Protože se v poslední době o černém kašli víc mluví, jsou pacienti i lékaři pozornější a v laboratořích se daří odhalit více nemocných. Přesto je choroba prokázána pouze asi u třetiny pacientů, kteří ji prodělali. Další si infekci léčí jako běžný kašel a k lékaři nejdou.

Jenže pro kojence a také pro chronicky nemocné starší lidi může mít černý kašel fatální následky. Za několik posledních let na něj v Česku zemřely čtyři děti a dva senioři.

Lékaři zdůrazňují, že nejdůležitější prevencí je očkování. "Je velmi účinné, i když ne s doživotní ochranou. Proto se přistoupilo i k přeočkování u dětí v jedenácti letech, dále se doporučuje očkování u těhotných matek, aby nemohly nakazit své dosud neočkované novorozence, a u seniorů, zvláště pokud mají chronické onemocnění," vysvětlil primář Smrčka.

Vzhledem k závažnosti onemocnění a možnosti úmrtí na černý kašel nejsou podle Smrčky diskuse o tom, zda očkovat, či neočkovat děti povinným očkováním, vůbec na místě. Pacient s černým kašlem může například přímo v rodině ohrozit vlastního neočkovaného novorozence nebo chronicky nemocnou babičku.

Nejohroženější skupinou jsou nejmenší děti do tří měsíců věku, které proti černému kašli ještě nejsou chráněné vakcínou. Miminka jsou očkována takzvanou hexavakcínou, která se podává ve čtyřech dávkách. Novorozeňata se poprvé očkují po 9. týdnu, během dvou let pak absolvují postupně další tři očkovací dávky. První přeočkování se provádí kolem pěti let, druhé okolo jedenácti.

"Přeočkování doporučujeme i mladistvým. Černým kašlem se mohou znovu nakazit i lidé, kteří už nemoc prodělali," upozornila Luňáčková.