Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Prohibice žene Čechy pro tvrdý alkohol do německých obchodů u hranic

  • 11
Situace v česko-německém příhraničí se v posledních dnech kvůli prohibici otočila. Až dosud jezdili Němci do českých obchodů a tržnic pro tradiční kořalky, teď je to však obráceně. Češi míří pro tvrdý alkohol například do Freyungu u hraničního přechodu Strážný.

Za pár dnů bude Václav Rychtář z Prachatic slavit svátek. Ale protože platí částečná prohibice, muselo by to být jen s pivem, vínem či slabším alkoholem.

Rychtář však bez tvrdého alkoholu nebude. V pondělí si jej nakoupil pár kilometrů za česko-německými hranicemi ve Freyungu. Stejně jako další Češi, kteří si odtud začali domů vozit alkohol z ciziny.

Otravy alkoholem v Česku sledujeme on-line

"Jaká by to byla oslava bez alkoholu? V Německu nakupujeme roky, protože tady už 15 let pracuji. Většina potravin je zde kvalitnějších a cenově srovnatelných," vysvětloval 55letý muž a nakládal do automobilu před obchodem Getränke Degenhart pět lahví kořalky, vína i bednu německého piva.

Getränke Degenhart je specializovaný obchod na veškeré pití přímo za vlakovým nádražím ve Freyungu - nadohled od známého supermarketu Aldi. Hned vedle něj stojí další velkoobchod s nápoji Rewe Getränkemarkt.

"Přes víkend zájem Čechů o alkohol nebyl, ale v pondělí od rána už tu bylo tak 15 aut, kupují hlavně whisku a tvrdý alkohol. Ale spíše pár lahví, než že by odváželi plné kufry," řekl prodavač Denis Schirwitz.

Nakoupit alkohol v Německu vyjde cenově dráž než v Česku. Například za láhev Bacardi rum 0,7 litru zaplatíte v přepočtu zhruba o 100 korun více.

Němci si alespoň nakoupí kartony cigaret

Naopak v minulosti oblíbený alkohol u hranic na vietnamských tržnicích už na odbyt příliš nejde.

"Teď se vůbec prodávat tvrdý nesmí, ale ani Němci už tolik nekupují jako dříve, kdy zastavil autobus a každý si koupil Becherovku a karton cigaret. Doba je špatná," řekl jeden z Vietnamců ve Strážném lámanou češtinou, když rovnal na stánku do polic plechovky s kolou, energetickými nápoji, slabším alkoholem a lázeňskými oplatky. Víceméně z nudy.

Turistů na tržnicích je skutečně desetina, co dříve, a i ceny nabízených lihovin jsou srovnatelné s kamennými obchody nebo Travel free shopem na hranicích ve Strážném. Ale i tam nyní koupí lidé maximálně dvacetiprocentní alkohol.

"Ačkoliv jsme franšíza a nakupujeme alkohol většinou z Německa, omlouváme se zákazníkům, ale musíme dodržovat nařízení České republiky," visí hned u vchodu do obchodu.

Němci si tak odnášejí pouze slabší likéry a hlavně kartony cigaret. Ty vyjdou stále levněji než u nich doma.