Petr Podhola z ČSSD (vpravo) byl iniciátorem návrhu na rozbití radní koalice.

Petr Podhola z ČSSD (vpravo) byl iniciátorem návrhu na rozbití radní koalice. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Rok po převratu na českobudějovické radnici. V nouzi pomohou komunisté

  • 0
Před rokem na zastupitelstvu v Českých Budějovicích svrhli primátora a jeho tři náměstky. Padla koalice a k vládnutí na radnici se pak nově dostala i ČSSD a ODS. Jaký to byl rok a jak je dnešní vedení města pevné, zjišťovala MF DNES.

Na radnici mohli někteří politici slavit. Ve středu 29. června uplynul přesně rok od horkého jednání českobudějovického zastupitelstva, které vedlo k rozpadu koalice ANO, Občanů pro Budějovice (OPB), TOP 09 a lidovců.

Tehdy řadový zastupitel Petr Podhola (ČSSD) vyvolal hlasování, po kterém následovalo odvolání primátora Jiřího Svobody (ANO) a jeho tří náměstků. Byl si asi dost jistý, že to vyjde. Dalo se mluvit i o zradě. Ke svržení vlády totiž pomohli i samotní členové tehdejší koalice Petr Petr z KDU-ČSL i Filip Šmaus, tehdy ještě z ANO.

Jaká je situace nyní a co se od té doby událo? MF DNES zmapovala rok v několika hlavních bodech.

1. Rozdělení funkcí a upevnění koalice

Když se podíváte na povolební uspořádání zastupitelstva v roce 2014 a nyní, nestačíte se divit, kolik změn se událo. Především hnutí ANO jako nováček zažilo značné štěpení. Při složení nové koalice ANO, ČSSD, ODS a KDU-ČSL v září noví spojenci drželi jen nejtěsnějších 23 ze 45 hlasů.

Složení zastupitelstva

Koalice: ANO 10, ČSSD 8, ODS 3 KDU-ČSL 3.
Celkem: 24 křesel
Ostatní: Občané pro Budějovice 7, KSČM 6, Nezávislí 5, TOP 09 3 Celkem: 21 křesel

Později pomohl Filip Šmaus, který byl u odstřelu staré vlády, za což ho pak vyloučili z ANO. Po pár měsících na post zastupitele rezignoval, a tím nová koalice posílila. Jeho nástupce Petr Štěpánek (ANO) ji rozšířil na současných 24 mandátů.

„Fakticky se však současné vedení radnice může opřít i o další hlasy a několikrát už se to ukázalo. Když jich bylo před hlasováním třeba jen 22, přispěchali na pomoc komunisti,“ zdůrazňuje opoziční zastupitel Ivo Moravec (OPB).

Proč se tak stává? Podle opozice si dočasnou loajalitu koalice koupila ve chvíli, kdy zřídila územní výbor. V placené funkci předsedy tam sedí Ivan Nadberežný (KSČM). A upevňování pozic pokračovalo i dalšími změnami, ať už v dopravním podniku, nebo budějovické teplárně – společnostech, které zcela, nebo téměř patří městu.

Výsledkem je na první pohled stabilnější sestava, která zřejmě vydrží do konce volebního období. Ale při některých zásadních hlasováních se ukázalo, že v ANO i ČSSD mnozí hlasují jen podle svého přesvědčení nebo tlaku veřejnosti, nikoli podle uzavřených politických dohod.

2. Boj o Lesy a rybníky města České Budějovice

V souvislosti s rozdáváním funkcí a změnami v městských společnostech bylo nejvíce rušno kolem výměny šéfa firmy Lesy a rybníky města České Budějovice. Ze dne na den skončil na podzim dlouholetý jednatel Josef Schoř a nahradila ho dvojice nových šéfů Karel Trůbl a Daniel Hovorka. Jejich úkolem je zvednout zisky společnosti ze statisíců na miliony korun ročně.

Zatímco s Trůblem jako s odborníkem nominovaným ODS neměla opozice žádný problém, u Hovorky, bývalém členovi ANO, to bylo naopak. „To, o co se ANO pokoušelo už za fungování bývalé koalice, se později podařilo,“ komentoval změnu zastupitel Tomáš Bouzek (TOP 09). Trůbl o několik měsíců později zastupitelům představil podrobnou vizi a další fungování společnosti a odpověděl na všechny dotazy.

Daniel Hovorka se dodnes i přes opakované žádosti oficiálně nepředstavil. V oblasti marketingu firmy, kterou má na starosti, se změny teprve připravují. „Jednáme o možnosti sportovního a rekreačního rybolovu. Budeme jednat o případném pronájmu rybářské bašty na výstavišti,“ sdělil v nedávném rozhovoru primátor Jiří Svoboda.

3. Prohra v bitvě o úpravy u Malého jezu na Malši

Porážka města a výhra obyvatel především z Havlíčkovy kolonie a okolí. Tak by se dala zhodnotit situace kolem plánované stavby protipovodňových opatření na řece Malši v oblíbené lokalitě Malý jez.

Projekt měl zpočátku velkou podporu zastupitelů a nejprve vloni na podzim a poté letos se mělo u „Maláku“ začít pracovat na projektu, který se připravuje už 16 let. I toto zastupitelstvo však nakonec ztratilo vůli a chuť akci prosadit. Tlak odpůrců a jejich mnohdy silné argumenty vedly k tomu, že stavba opět nezačne. Na jaře se nepodařilo schválit její financování. Právě tento projekt ukázal, že politické dohody nemusí mít na výsledek vliv.

Podobně velký boj se vedl a asi ještě povede o koupi Hokejového centra Pouzar. Majitelé nezvládají splácet pohledávky, a tak městu halu nabídli. Zastupitelé nejdříve záměr podpořili, pak se zvedla cena ze 71 na 79 milionů korun. A vyšší suma už neprošla. Je také zajímavé, že při mnoha příležitostech vedení města připomíná, že má velmi omezený rozpočet. Na koupi haly by však 70 milionů korun bylo.

4. Hledání vize do budoucna

Současná koalice nemá téměř po roce vlády jasný směr, kudy se vydat a kam město směřovat. Padly plány z minulého volebního období na opravu KD Slavie i rekonstrukci kasáren v Žižkově třídě, aby se k nim nynější vedení vrátilo v okleštěné a levnější podobě.

Pokračuje v projektu Koridoru MHD prosazeném v minulém volebním období a stejně tak v upravené podobě se zavedením parkovacích zón, ale i s novým plánem na parkovací dům u sportovní haly.

Stejně tak muselo současné vedení převzít i některé problematické věci z dob minulých, především krumlovské otáčivé hlediště. Vize chybí, pomoci by k ní mohl strategický plán, který si nechá radnice zpracovat. Nějaké zásadní věci však v dohledné době nelze očekávat.