Toulavé kočky v Českých Velenicích.

Toulavé kočky v Českých Velenicích. | foto: Marek Podhora, MAFRA

České Velenice už tři roky bojují s desítkami toulavých koček v ulicích

  • 24
Nedávejte jim nažrat, odtáhnou pryč. S takovou filozofií se pustila radnice v Českých Velenicích do boje s přemnoženými toulavými kočkami. Už tři roky jejich počet ve městě roste. Podle starosty Jaromíra Slívy jde o jeden z největších současných problémů města.

Sídliště Na Sadech v Českých Velenicích je místem netradičního srazu. Je pozdní středeční odpoledne a zpoza rohů paneláků i kol aut na parkovišti se stahují zdivočelé kočky domácí. Černé, mourovaté, bílé, ale i jedna britská modrá.

Některé vypadají plaše a zanedbaně a lidem se vyhýbají velkým obloukem. Jiné, už od pohledu lépe živené, reagují přesně naopak. Blízkost lidí samy vyhledávají a jsou na ni zvyklé.

Za chvilku je tu aspoň deset zvířat. Postupně se trousí do zahrady, která je podle některých zdejších obyvatel místem tajného krmení „kočičí armády“. Proč tajného? Oficiálně je zakázané kvůli přemnožení koček. Město doufá, že tímto způsobem problém vyřeší a kočky samy město opustí.

Řada obyvatel upozorňuje, že nevidí snahu o to, aby kočky, které nemají majitele, z ulic zmizely. Podle Ivety Kučerové, která se v problému angažuje od roku 2012, se jich v ulicích pohybuje více než 100.

Jediné, co město za tři roky podniklo, bylo zasypání několika prázdných kanálů sloužících jako útočiště koček. A začátkem letošního roku také rozdalo preventivní letáčky, ve kterých místostarosta Pavel Chabiniok vysvětluje, proč by lidé neměli zdivočelá zvířata přikrmovat.

„Bohužel jsem neměl dost materiálů, jak v těchto případech postupovat. Určitě se shodneme na tom, že je třeba tuto situaci vyřešit. Podařilo se mi získat dokument Doporučení Ústřední komise pro ochranu zvířat k regulaci populací toulavých koček. Tento přikládám v příloze,“ popisuje místostarosta v letáku. Uplynulo dalších deset měsíců a město se zatím dál neposunulo.

„Hodně koček bylo hlavně v zahradě na konci Havlíčkovy ulice na sídlišti Na Sadech. Teď se jen přesunuly kousek dál. Je to největší problém města, který budeme muset vyřešit,“ přiznal starosta Jaromír Slíva.

Ten tvrdí, že při hledání správného řešení se město drželo doporučení, které měla zveřejnit na svém webu krajská veterinární správa. Osobní porada s veterináři nebyla podle starosty zatím zapotřebí, nyní už na ni zřejmě nastal správný čas.

Situace totiž dospěla ke krajnímu řešení, jak prohlásil Slíva. Tím je odchyt koček, jejich kastrace a opětovné vypuštění. Problémem jsou prý peníze. Město počítá s investicí kolem tisíce korun za jedno zvíře. „Místní veterinářka by to udělala za polovinu,“ oponuje Iveta Kučerová.

Odchyty koček řešili veterináři ve Strakonicích či Netolicích

Minimálně za odchyt by nemuseli Veleničtí platit téměř nic. Potřebné oprávnění k odchytu totiž mají místní městští strážníci. Pro jeho získání museli absolvovat speciální kurz na veterinární fakultě v Brně.

Chybí jim jen vybavení, které se prý podstatně liší od vybavení, jež používají k odchytu psů. To si mohou podle Františka Kouby, ředitele Krajské veterinární správy v Českých Budějovicích, bez problémů vypůjčit.

„Na kočky nemáme vůbec nic. Zkoušel jste někdy odchytit kočku? Psa dostanete na pamlsek do oka, ale s kočkou je to složitější, na tu potřebujete síť. Lidi si to dělají sami a pak si stěžují. Když kočkám nedáte nažrat, přestěhujou se jinam. Dnes už jich tu stejně moc není, maximálně deset,“ poznamenal jeden ze strážníků Miloš Karafiát.

Odchyt a kastraci koček požadují po radnici i lidé, kterým nejsou toulavé kočky lhostejné. Někteří mluví i o jejich násilném usmrcení. To je ovšem protizákonné.

„My stanovujeme podmínky. Pokud se kočky odchytnou, musí se dát do odpovídajícího zařízení. Za tento proces zodpovídá obecní úřad. Musejí mít oprávněnou osobu, ve Velenicích je to městská policie, která certifikát vlastní. Kastraci provede veterinář, poté následuje většinou týdenní hojení a vypouštění zpět do přirozeného prostředí. Kočka je teritoriální živočich, potřebuje být ve známém prostředí. Pokud je v cizím prostředí, vždy tím trpí,“ vysvětlil ředitel krajské veterinární správy František Kouba.

Dodal, že podobné odchyty řešili veterináři ve Strakonicích či Netolicích. Ty se obešly bez potíží.