Majitelé hrobek si stěžují na spodní vodu

Majitelé hrobek si stěžují na spodní vodu | foto: Antonín Pelíšek, 5plus2.cz

Českobudějovický hřbitov trápí spodní voda. Zatéká do hrobek

  • 0
Ústřední českobudějovický hřbitov sv. Otýlie má velké problémy se spodní vodou. Potom, co se na hřbitovní kanalizaci napojily areály nových okolních firem, zatéká hlavně do hrobek při severní a východní zdi. Už letos proto začne akce odvodnění hřbitova.

Kvůli stížnostem nájemců zahájila radnice projekt odvodňování. Z výběru vyšla jako vítězná místní budějovická firma, která s pracemi začne ještě v létě.

Podle Kateřiny Vrbové, ředitelky pohřební služby města, která hřbitov spravuje, čeká areál náročné období. Stavební firma vybuduje novou páteřní kanalizaci, do které se potom svedou odbočky a drenáže. Voda bude odcházet směrem k dopravnímu podniku.

Původní kanalizace totiž nefunguje, navíc nikdo nenašel dokumenty o jejím uložení. Některé kanály dokonce před dvaceti lety překryl asfalt na cestách.

"Museli jsme je vyhledávat. Pole směrem na Nemanice a Okružní zastavěly firmy svými areály a hladiny spodních vod se prudce zvýšily, když odpady svedly k nám. Když prší, máme u zadní hřbitovní zdi, kde jsou památníky padlým z války, jezera vody. Hrobky při okraji, to jsou spojené nádoby," uvedla Vrbová.

Stěžují si majitelé hrobek na severní a východní straně. "U nás je naštěstí sucho. Někteří lidé hrobky dokonce vykládají koberečky," říká Libuše Oulehlová. Žena má pronajaté místo hrobky při zdi u krematoria, kde je pochovaná řada osobností. Například rodina mecenáše a podnikatele Augusta Zátky.

Hřbitov bude mít světla

Podle náměstka Kamila Cardy už chystá stroje vybraná stavební firma. Pracovat bude za plného provozu areálu. Znamená to, že musí dbát na bezpečnost návštěvníků. Výkopy pro rozvody hluboké dva a půl metru budou osvětlené i v noci. Souběžně s položením kanalizace v délce skoro půl kilometru bude správa hřbitova upravovat vjezd a zeď při Pražské třídě.

Projekt původně za 24 milionů korun dokázala vybraná firma zlevnit na polovinu. "Před zadáním zakázky ještě počkáme, jestli se někdo kolem výběrového řízení neodvolá," vysvětlil náměstek Calta, proč zatím radnice nechce jméno firmy uvést.

Na hřbitově sv. Otýlie se konal první pohřeb v dubnu 1889. Má 15,5 tisíce hrobových míst a za 125 let existence se několikrát zvětšil. Podobný problém s vodou měl i druhý budějovický hřbitov v Mladém. Hygienici ho dokonce kvůli tomu před osmi lety na čas uzavřeli.