Ve vazbě zůstává jen jeden z trojice obžalovaných, Roman Bedřich Kaněk.

Ve vazbě zůstává jen jeden z trojice obžalovaných, Roman Bedřich Kaněk. | foto: Antonín Pelíšek, 5plus2.cz

Soud po sedmi letech. Lupiči odvezli 33 milionů policistům před nosem

  • 2
Českobudějovický krajský soud rozplétá kauzu loupeže 33 milionů korun z pobočky bezpečnostní agentury v Českých Budějovicích. Případ z roku 2007 policisté posunuli dál až loni, kdy zadrželi tři podezřelé muže. Podle nich plánovali další loupež.

Kdo byl rychlejší? Rover se zloději, nebo fabie s policisty? Odpověď dostal českobudějovický krajský soud, který loupež řeší od úterý. Honička se odehrála na Českobudějovicku v prosinci 2007. Po sedmi letech sedí na lavici obžalovaných tři muži.

Žalobkyně Daniela Přibylová je viní z toho, že ozbrojení a v maskách tehdy přepadli bezpečnostní agenturu G4S v areálu bývalé budějovické smaltovny, zranili jednoho hlídače a prchli policejní hlídce v autech Audi Q7 a terénním Land Roveru.

Zloději ukázali policistům záda

Podezřelé zatkli policisté až loni. V době, kdy se podle obžaloby chystali na další přepadení, tentokrát v Hradci Králové. Všichni vinu popírají a obviňují policisty z nátlaku.

Jako poslední svědek v jednání vystoupil policista, který pronásledoval rover. Přiznal, že na rozmočeném sněhu neměl šanci lupiče dostihnout.

„Dostali jsme zprávu o přepadení na linku 158. Když jsme dorazili do areálu, vyjelo proti nám audi a potom velkou rychlostí rover, který za sebou táhl kus popruhu,“ líčil policista.  Audi odjíždělo Pekárenskou směrem k firmě Jihotrans.

Nejvíc podezřelé připadalo hlídce terénní auto. Proto mu přehradila svou fabií cestu na křižovatce ulice Dobrovodská. Rover překážku objel a ujížděl směrem na Dobrou Vodu a Třebotovice. „Jednu chvíli jsme od něho byli pět metrů. Poznávací značku jsem si ale nezapamatoval. Auto jelo rychle, bylo špatně vidět. Sledovali jsme pak už jen stopu v čerstvém sněhu. Za Třebotovicemi jsme ji ztratili,“ přiznal policista.

Žili si nad poměry, míní obžaloba

Obhájci obžalovaných se teď snaží prokázat, že jejich mandanti v autech nebyli, nebo že policisté akci odbyli. Advokát obžalovaného Bronislava Dolejše dokonce prosadil, aby policista namaloval na papír tvar zadních světel Land Roveru a zkoušel ho z rozdílů mezi různými typy audi.

„S kolegy jsme porovnávali auta na internetu, na značkách se shodli,“ tvrdil člen hlídky. Jihočeská policie bezprostředně po loupeži  žádala o pomoc svědky, kteří zahlédli v noci prchající červený Land Rover a tmavé Audi Q7. Neuspěla.

Proti obžalovaným má státní zástupkyně Daniela Přibylová několik argumentů. Při domovních prohlídkách se u nich našly zbraně a krabice pocházející z loupeže. Důležitým důkazem budou odposlechy telefonů.

Navíc se obžaloba snaží prokázat, že podezřelí si v poslední době žili nad poměry.

Soud sice trojici loni v červnu vsadil do vazby, ale po třech měsících dva podezřelé pustil na svobodu. V cele zůstává jen jeden z nich.

Čtyřiačtyřicetiletému Bronislavu Dolejšímu, stejně starému Vladimíru Hollému a o dva roky mladšímu Romanu Bedřichovi Kaněkovi, který zůstal jako jediný ve vazbě, hrozí za organizovanou loupež až 15 let vězení. Jednání předseda senátu Ondřej Vítů zatím odročil.

Budějovické přepadení pobočky G4S, která se zabývá rozvozy tržeb do bank, se přitom odehrálo jen měsíc po dosud největší loupeži v Česku. Tehdy lupiči dostali z pražské ústředny stejné agentury za stále nejasných okolností více než půl miliardy korun. Další ztrátu utrpěla agentura u jihočeského Ševětína, kde v září 2007 lupiči z jejího obrněného vozu získali celkem 106 milionů korun.