Biolog Luděk Kořený se v českobudějovickém Parazitolologickém ústavu akademie věd zabývá výzkumem jednobuněčného bičíkovce phytomonas.

Biolog Luděk Kořený se v českobudějovickém Parazitolologickém ústavu akademie věd zabývá výzkumem jednobuněčného bičíkovce phytomonas. | foto:  Slavomír Kubeš, MF DNES

Českobudějovický vědec má za sebou velký objev. Teď míří do Cambridge

  • 4
Luděk Kořený byl hlavním autorem výzkumu, který se zabýval také druhem jednobuněčných bičíkovců. Výsledky práce nedávno publikoval uznávaný americký časopis. Třicetiletý biolog se nyní z Budějovic na dva roky přestěhuje do Anglie na prestižní univerzitu v Cambridge.

Unikátní, přelomový, revoluční. S těmito superlativy je spojován objev organizmu, jenž dokáže žít bez molekuly hemu, která v lidském těle přenáší kyslík a uvnitř buněk má řadu důležitých rolí spojených například se ziskem energie. Našel ho tým jihočeských vědců z budějovického Biologického centra Akademie věd a hlavním autorem výzkumu je Luděk Kořený. Objev publikoval prestižní časopis americké akademie věd.

"Dosud se nepředpokládalo, že se nějaký organizmus může obejít bez hemu. A už vůbec ne takový organizmus, který žije v přítomnosti kyslíku," uvedl Luděk Kořený.  Třicetiletý vědec pracoval na objevu tři roky při své práci na doktorátu v laboratoři molekulární taxonomie Biologického centra. Cílem projektu byla skupina parazitů, kteří způsobují spavou nemoc či tropickou nemoc leishmanioza.

První zajímavá data z výzkumu představil před rokem na světovém kongresu ve Woods Hole v americkém Massachusetts. Cesta k publikování objevu v prestižním vědeckém časopisu však byla mnohem delší - konzultace s mezinárodně uznávanými oponenty trvá leckdy řadu měsíců

Objev může nastartovat další vývoj ve farmacii

"Za největší ocenění považuji to, že náš článek otiskl uznávaný časopis. Chci zdůraznit, že je to úspěch celého týmu, který se na objevu podílel. Byli v něm nejen kolegové z laboratoří Biologického centra, ale i z Bratislavy a Třeboně," podotkl úspěšný vědec.

Díky výzkumu badatelé vysvětlili, proč je jeden významný parazit člověka odolný vůči látkám, které cílí právě na hem a může být impulzem pro další vývoj ve farmacii. Kořený se příští týden přestěhuje na dva roky do laboratoře na prestižní univerzitě v Cambridge. "Do Anglie se těším hlavně kvůli přítelkyni, která tam studuje doktorát. Ale určitě budu dál spolupracovat i s kolegy v Budějovicích," plánuje.