Českokrumlovká radnice musí nejprve vybrat, jaké čtečky vůbec koupí. Ilustrační snímek

Českokrumlovká radnice musí nejprve vybrat, jaké čtečky vůbec koupí. Ilustrační snímek | foto: Pavel Kasík, Technet.cz

Tiskneme moc papíru. Koupíme čtečky, zvažuje českokrumlovská radnice

  • 4
Představitelé Českého Krumlova přemýšlejí, že skončí s tištěnými dokumenty a přejdou na elektronické čtečky. Českokrumlovská radnice by tak byla zřejmě první v Česku, která by tento způsob zavedla. Investice by se podle ní vrátila do 15 měsíců.

Českokrumlovská radnice přemýšlí o radikální změně způsobu práce představitelů města a jejich hlasování o návrzích. Uvažuje o ­pořízení elektronických čteček pro zastupitele a některé zaměstnance městského úřadu.

"Přineslo by to velké množství výhod a ulehčení práce. Zastupitelé by jen obdrželi pozvánku na schůzi a do čtečky by si stáhli materiály. Nemuseli by skladovat vytištěné dokumenty po skříních. Ty budou navíc snadno dosažitelné, lze je třídit a vpisovat do nich poznámky," líčí zastupitel Jan Vozábal.

Na jeho popud se v současnosti změnou zabývá kancelář tajemníka a oddělení informatiky.

Problém mohou způsobit třeba katastrální mapy

Kdyby město pořídilo čtečky pro 25 zastupitelů, 12 vedoucích odborů, tajemníka a dvě do zálohy, vyšla by investice na 160 tisíc korun. Při průměrné ceně čtyř tisíc korun za jednu čtečku.

"Můj orientační propočet odhaduje, že rada a zastupitelstvo ročně nakopírují 124 tisíc stran materiálů. To je při ceně kopie korunu padesát zhruba 185 tisíc korun,“ popisuje Vozábal.

Z toho je patrné, že Český Krumlov by do čteček investoval jen v prvním roce a během dalších let by uspořil spoustu peněz.

"Návratnost investice jsme odhadli na 12 až 15 měsíců. Záleželo by na konkrétním typu čtečky, vysoutěžené ceně za kus a na počtu zakoupených kusů. Oddělení informatiky v současnosti čtečku testuje a prověřuje způsoby distribuce materiálů v závislosti na používaném softwaru," podotýká Radim Rouče, tajemník městského úřadu.

Teď bude záležet, jak se ke změně postaví samotní zastupitelé. "Nebudou návrh posuzovat pouze v­ rovině úspory. Jakkoliv jsou čtečky komfortní, celkový prožitek je odlišný od klasické práce s papírem," dodává Rouče.

Redukci tištěných materiálů oceňuje i odborník na informační technologie. Upozorňuje však na problémy se zobrazováním neobvyklých formátů dokumentů, například katastrálních map.

"Je možné, že s rozvojem dalších funkcí čteček a jejich klesajícími cenami na ně přejdou i jiná města. Oproti přenosným počítačům je výhodou velikost čtečky výdrž bez potřeby častého nabíjení, přehlednost a snadnější manipulace,“ popisuje Štěpán Chytka z firmy zabývající se­ IT.