Jaderná elektrárna Temelín

Jaderná elektrárna Temelín | foto: MAFRA

ČEZ zastavil výkupy pozemků pro obchvaty obcí kolem Temelína

  • 0
Obce v okolí Temelína se kvůli zastavené dostavbě jaderné elektrárny prozatím nedočkají žádných nových silnic a obchvatů. Společnost ČEZ rozeslala tento týden radnicím a vlastníkům pozemků dopisy, že přípravu výkupů parcel pro dopravní stavby zastavuje, protože tendr na dostavbu byl zrušen.

ČEZ přitom má uzavřenu rámcovou smlouvu s Jihočeským krajem, v níž se zavazuje, že na jih Čech přitečou čtyři miliardy korun, z nichž 2,5 miliardy půjde právě na dopravní infrastrukturu včetně protihlukových stěn. Kraj za to podporuje dostavbu dalších dvou bloků v Temelíně.

Například Albrechtice nad Vltavou trápí doprava už roky. S dostavbou elektrárny se měla obec dočkat nového obchvatu. Dopis, že tyto plány se ruší, dostal starosta v úterý.

„Píší, že se zastavuje příprava výkupů pozemků. Obchvat by odvedl polovinu dopravy mimo obec. Je to škoda, protože ze svého rozpočtu nikdy na takovou stavbu mít nebudeme,“ popisuje starosta Václav Kaifer.

Plánované stavby

- obchvat Albrechtic nad Vltavou
- obchvat Temelína
- obchvat Tálína
- obchvat Dolního Bukovska
- obchvat Bzí
- kruhová křižovatka na silnici z Týna nad Vltavou do Budějovic

Podobný dopis dostal i starosta Týna nad Vltavou Milan Šnorek. Zde měla vzniknout nová kruhová křižovatka nad městem ve směru na České Budějovice, kde je dnes nepřehledné křížení silnic.

„Jsme majitelé některých pozemků, kterých se to mělo týkat, takže nám také píšou. Chápu, že se situace změnou jaderné koncepce pozdržuje, ale tento kruhový objezd je zařazen i mezi prioritami kraje, proto věříme, že k jeho stavbě přistoupí v budoucnu Jihočeský kraj,“ říká Šnorek.

Vyjednávání o výkupech pozemků začne opět jen v případě, že stát znovu vypíše výběrové řízení na dostavbu elektrárny. „K zahájení dojde v okamžiku, kdy bude rozhodnuto o obnovení přípravy celého projektu dostavby elektrárny. Stále ale platí, že obchvaty a další opatření na silnicích chceme dokončit před zahájením výstavby,“ uvedl mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Politici řeší rámcovou smlouvu

Ne všichni jsou však ze současné situace zklamaní. Například majitelé pozemků, kteří nechtěli půdu pro dopravní stavby prodat, jsou spokojeni. Jedním z nich byl i jednašedesátiletý Josef Procházka z Písku, který vlastní v rodných Albrechticích přes 4,5 tisíce metrů čtverečních pozemků a obchvat obce by je přetnul. „Je to alespoň malé vítězství,“ řekl, když v úterý dostal od ČEZ dopis.

Už po oznámení, že plánovaný tendr na dostavbu Temelína se ruší, se jihočeští politici začali dohadovat, zda má ČEZ své původní sliby o investicích plnit, či nikoliv. Rámcová smlouva s krajem totiž zůstala platná. „Smlouva byla nastavena tak, že kraj bude podporovat dostavbu Temelína a ČEZ za to splní investice. Kraj svůj slib splnil a ČEZ by jej měl také splnit,“ mínil tehdy krajský opoziční zastupitel z uskupení Jihočeši 2012 Luboš Průša.

Hejtman Jiří Zimola z ČSSD si ale už v dubnu tak jistý nebyl. Prohlásil, že zastavení tendru změní rámcovou smlouvu. Jestliže se navíc rozhodlo o zrušení tendru, nemůže prý kraj očekávat, že ČEZ bude nadále stoprocentně všechno platit.

„Je jasné, že s ohledem na zastavení úvah o dostavbě Temelína musí být pozastaveny i dopravně-infrastrukturní akce, které byly v rámcové smlouvě označeny jako akce související s dostavbou Temelína. Jednal jsem s ČEZ o tom, že by si kraj mohl provedené práce převzít, či odkoupit a postupně je realizovat s ohledem na priority v silniční síti,“ uvedl hejtman Zimola.