Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa je pod palbou kritiky kvůli zákonu o Šumavě.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa je pod palbou kritiky kvůli zákonu o Šumavě. | foto: Dan Materna, MAFRA

Pane ministře, návrh zákona o Šumavě hoďte do koše, vzkazují právníci

  • 4
Chystaný zákon o Národním parku Šumava z dílny ministra životního prostředí ještě nemají na stole ani poslanci, a už má tolik kritiků, že šance, že by prošel v původní podobě, je takřka nulová. Jako poslední se do něj pustili odborníci z Univerzity Karlovy.

Poté, co od samého začátku dokument torpédují ekologičtí aktivisté, nevládní organizace, někteří obyvatelé Šumavy, politici a prezident Václav Klaus, se do něj pustila i Právnická fakulta Univerzity Karlovy v Praze.

Podrobný článek o návrhu zákona o Šumavě zde

Ministra Tomáše Chalupu z ODS nešetří ani v nejmenším: chystaný zákon má vzít, zmačkat a hodit do koše. Katedra práva a životního prostředí označila návrh, který je nyní v meziresortním připomínkovém řízení, za naprosto nezpůsobilý k dalšímu projednávání.

Na zákon přitom lidé na Šumavě čekají od vyhlášení rezervace v roce 1991. Pokud by splnil vše, co jim ministr nasliboval, pak by zcela změnil život v parku. Zákon by lidem zajistil dostatek palivového dříví, přednostní práci v lese nebo jasně vymezil jednotlivé zóny a způsoby, jak se bude zasahovat proti kůrovci. Jenže...

"Pro podnikatele a proti přírodě"

"Návrh zákona je značně nekvalitní po věcné i právní stránce, je jednostranně zaměřený na rozvoj podnikatelských aktivit a je v rozporu se zásadami ochrany přírody a krajiny i s mezinárodními standardy ochrany přírody," píše v dopise ministrovi proděkan a vedoucí katedry profesor Milan Damohorský.

Jaromír Bláha, Hnutí Duha:

Jaromír Bláha, expert ekologického Hnutí Duha na šumavský problém s kůrovcem

"Je to přesně to, co říkáme od samého začátku. Zákon je paskvil, který Šumavu poškodí a otevře developerům. Samozřejmě, slova fakulty mají naprosto jinou váhu než slova Hnutí DUHA."

Dokonce připomíná, že některé paragrafy návrhu jsou v rozporu s českým či unijním právem.

Pro Chalupu je to druhá tvrdá rána za měsíc. "Pohlavek" za zákon dostal i od prezidenta Klause, ačkoliv ten je jinak ministrovým dlouholetým příznivcem a v debatách o budoucnosti šumavského parku si spolu až dosud notovali. Už proto, že Klaus je zastáncem otevírání Šumavy turistům, budování nových atrakcí či sjezdovek.

"Jedná se o návrh zákona, který vykazuje řadu ústavněprávních chyb a nedostatků, ale především se jedná o předpis zbytečný a bezdůvodný," napsal ministrovi z Hradu kancléř Jiří Weigl.

Ministr Chalupa je však přesvědčen, že jeho návrh zákona je v souladu s ústavou. "Návrh určitě neodporuje ústavě a rozhodně si nemyslím, že by byl zbytečný," reagoval (více o reakci Hradu zde).

Senátor Jirsa připravuje vlastní návrh

Pro ekologické aktivisty je kritika ať už z Hradu, nebo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy jako dar shůry.

"Je to přesně to, co říkáme od samého začátku. Zákon je paskvil, který Šumavu poškodí a otevře developerům. Samozřejmě, slova fakulty mají naprosto jinou váhu než slova Hnutí Duha," komentoval ekologický aktivista z Hnutí Duha Jaromír Bláha.

A aby sporů okolo zákona z ruky ministra Chalupy nebylo málo, nelíbí se už ani jeho jihočeskému spojenci, senátorovi Tomáši Jirsovi. Ačkoliv jsou oba muži z ODS a Jirsa byl vůči Chalupovi vždy loajální, nyní sám začal chystat kompletní pozměňovací návrh.

"Nelíbí se mi okamžité vyhlášení 26 procent bezzásahových ploch z rozlohy Šumavy a možnost dalšího rozšíření. Můj návrh, který vypracovává šestice odborníků, bude navrhovat ochranu jednotlivých stanovišť či lokalit na Šumavě na rozdíl od nyní navrhovaných plošných prvních zón, kde necháme uschnout pralesní zbytky jako na Pramenech Vltavy jen proto, že jde o první zónu," řekl Jirsa.

Plzeňská varianta neprošla

Už před rokem poslanci shodili ze stolu jeden návrh zákona o Šumavě, který se pokusil vypracovat Plzeňský kraj. Od začátku však bylo jasné, že návrh neprojde, protože vláda právě v té době rozhodla o přípravě vlastního zákona.

Proto začal vznikat návrh ministra Chalupy. Kromě toho plzeňský návrh počítal s vytvořením veřejně prospěšné společnosti, která by se starala o hospodaření v parku, což bylo pro většinu poslanců nepřijatelné (o plzeňském návrhu čtěte zde).