Jedna z výrobních hal společnosti Robert Bosch v Českých Budějovicích.

Jedna z výrobních hal společnosti Robert Bosch v Českých Budějovicích. | foto: ČTK

Jihočeské firmy si zoufají. Chybí i méně kvalifikovaní zaměstnanci

  • 28
Velké jihočeské společnosti brzdí v rozvoji nedostatek kvalifikovaných lidí. Zaměstnavatelé se nyní setkávají i s tím, že na trhu práce nejsou ani ti méně vzdělaní. Nezaměstnanost v jižních Čechách se pohybuje na úrovni pěti procent.

Budějovický závod Robert Bosch letos nabere stovky nových zaměstnanců. Jako každý rok. A jako vždy má podnik problém s hledáním kvalifikovaných lidí. Vůbec poprvé má však obtíže s náborem i těch méně kvalifikovaných.

Nezaměstnanost byla v jižních Čechách v březnu 5,1 procenta, na Budějovicku o procento nižší. Nabídka práce je přitom vyšší než poptávka po ní.

„Poptávka po zaměstnancích je nejvyšší za 20 let. Denně u nás pořádáme výběrová řízení pro firmy a ty, kteří jsou umístitelní, probíráme zprava zleva,“ upozorňuje zástupce ředitele budějovického úřadu práce Vladimír Brablec.

Celkem eviduje úřad práce v jižních Čechách 22 786 uchazečů o zaměstnání. Zaměstnavatelé nabízejí 7 764 volných pozic. Přesto se je často nedaří obsadit a to ani těmi s malou či žádnou kvalifikací.

Bosch láká na patnáctitisícový nástupní bonus

„Na Budějovicku máme 2 800 volných pracovních míst a z toho je přes 1 000 pro lidi se základním vzděláním. Před pár lety to bylo pár desítek,“ poukazuje Brablec.

Například Robert Bosch, který jen loni nabral 500 lidí, hledá několik dalších desítek operátorů do výroby ve směnném provozu. Zájemcům s praxí a výučním listem v technickém oboru nabízí firma ve smlouvě na dobu neurčitou měsíční mzdu, která se díky vysokým prémiím a příplatkům může vyšplhat až na 23 tisíc korun. O tom, jak podnik o zaměstnance stojí, svědčí i lákadlo v podobě nástupního bonusu 15 tisíc korun.

„V regionu je nízká nezaměstnanost, zkušeným kandidátům proto nabízíme velmi dobré podmínky,“ uvádí vedoucí personálního oddělení společnosti Barbora Schelová.

„Nabízíme ale řešení i kandidátům, kteří výuční list nemají. Mohou u nás působit prostřednictvím některé ze spolupracujících personálních agentur. Pokud se osvědčí, mají šanci získat standardní pracovní smlouvu přímo s naší společností. V loňském roce k nám tímto způsobem přestoupilo přes 300 agenturních zaměstnanců,“ vysvětluje Schelová.

Problémy s obsazováním pozic má také největší zpracovatel mléka Madeta. Nyní rozjíždí provoz v nové hale v Plané nad Lužnicí.

„Největší potřebu, a to nejen v závodě Planá, máme v oblasti méně kvalifikovaných dělníků. Aktuální stav na trhu práce je dost neutěšený. V oblasti dělnických pozic je míra nezaměstnanosti spíše v záporných hodnotách a ti, kteří skutečně práci hledají, si mohou z nabídek vybírat,“ podotýká personální ředitel Madety Pavel Buryánek. V dlouhodobějším horizontu bude firma v Plané hledat desítky nových lidí.

Pro mnoho nezaměstnaných na úřadech práce jsou dělnické pozice nezajímavé či nevhodné. „V evidenci máme hodně žen s malými dětmi. Ty těžko půjdou na směnný provoz. Nebo tu máme lidi s určitými zdravotními handicapy, kteří hledají spíše zkrácené úvazky,“ říká Brablec.

Firmy, které lidem se základním vzděláním nabízí plat na úrovni minimální mzdy, nacházejí zaměstnance velmi těžko. Pro ty, kteří by například museli do práce dojíždět, to není atraktivní.

Samozřejmě existuje i nemalá skupina těch, kteří pracovat nechtějí. Nebo alespoň ne oficiálně. Přibývá totiž lidí s exekucemi a ti by o velkou část své mzdy přišli. Často tak volí práci načerno. Dlouhodobě nezaměstnaných, kteří jsou na úřadu práce více než 12 měsíců, je skoro třetina. Což je sice vysoké číslo, v porovnání s jinými kraji jsou na tom ovšem jižní Čechy nejlépe.

„Vyhlídka je přitom taková, že nezaměstnanost by se v následujících měsících měla ještě snížit. Pokud se uvádí, že tři až čtyři procenta je přirozená nezaměstnanost, tak se na ni už dostáváme,“ dodává Brablec.