Čistírna odpadních vod (Ilustrační foto)

Čistírna odpadních vod (Ilustrační foto) | foto: MF DNES

Táborské déja vu: veřejnou zakázku vyhrála opět nejdražší firma

  • 1
Táborští zastupitelé zadají rekonstrukci čistírny odpadních vod pro Tábor, Sezimovo Ústí a Planou nad Lužnicí firmě, která zůstala sama ve výběrovém řízení. Ačkoliv uchazečů bylo třináct, komise posuzující nabídky jich dvanáct vyřadila. Ve hře tak zůstalo jen nejdražší sdružení firem.

Část zastupitelů nyní hovoří o tom, že kvůli kauze, na kterou minulý týden jako první upozornila MF DNES, půjdou na policii s trestním oznámením, zda nebyla soutěž zmanipulovaná.

Výběrové řízení je plné otazníků. I samotní zastupitelé měst mají obavu, zda tendr na firmu, která získá zakázku za desítky milionů korun, byl transparentní. Právě proto opoziční uskupení Jinak! v pondělí vpodvečer na mimořádném jednání zastupitelů navrhlo, aby celou soutěž přezkoumali odborníci.

"Je to podezřelé a já to podpořit nemohu. Navrhuji, aby se celá věc předala nevládním organizacím, které se zabývají korupcí," navrhla zastupitelka Michaela Petrová. Neuspěla.

I starosta Tábora Jiří Fišer z uskupení Tábor 2020, který byl členem výběrové komise, uznal, že firma nezvítězila proto, že by byla nejlevnější, ale proto, že zůstala jediná.

Vítěz chce čističku stavět za 168,5 milionu korun

Přitom nabídky ostatních firem začínaly od necelých 102 milionů korun, nejčastější nabídky byly mezi 120 a 140 miliony korun. Vítěz chce stavět za 168,5 milionu korun. Ve hře jsou velké peníze. Když zastupitelé rekonstrukci v režii nejdražší firmy neodsouhlasí, mohou se rozloučit s téměř stomilionovou evropskou dotací, kterou mohou získat pouze do dubna.

A kdyby města vyhlásila soutěž znovu, budou muset zaplatit celou sumu z vlastního. A to i když třeba zvítězí nejlevnější firma.

Zastupitelé jsou nejistí i proto, že před několika dny zaplatilo sdružení firem, jež zůstalo samo ve hře, v médiích inzerci, kterou varovalo, že cena vody naroste za kubíku o deset korun, pokud zakázku právě ono nezíská.

"To je bezprecedentní ovlivňování jasného demokratického procesu. Ten inzerát neměl daleko k šíření poplašné zprávy, když uváděl nárůst ceny vodného o deset korun, což je hloupost. A já nebudu podléhat žádnému lobby ani podnikatelským zájmům," doplnil starosta Fišer, který by se měl teď řídit rozhodnutím zastupitelů.

Výběrové řízení posuzoval i Úřad na ochranu hospodářské soutěže, který už jednou vyhověl stížnostem vyloučených firem a vrátil je do hry, protože komise jejich vyloučení nedostatečně zdůvodnila.

Když byly firmy vyloučené podruhé, dvě byly rozhodnuty se opět odvolat, jedna ale nesložila potřebnou kauci a druhá pak svůj protest stáhla. Tím soutěž skončila, a vítězem tak bylo nejdražší sdružení.