Olympijský park Rio-Lipno 2016

Olympijský park Rio-Lipno 2016 | foto: Olympijský tým

Jihočechy čeká rok olympiády i voleb, Zimolu obhajoba křesla hejtmana

  • 7
Sportovní, stavební, ale i volební bude příští rok v Jihočeském kraji. Olympiáda v brazilském Rio de Janeiru bude mít zásadní dopad na celý region, u Lipna vznikne velkolepý park. Porostou také kilometry dálnice D3 a na podzim se bude bojovat o křeslo hejtmana.

1. Celý kraj ožije olympiádou

Rio de Janeiro bude v srpnu centrem světového dění. Brazilské město pořádá letní olympijské hry. V České republice se na tuto dobu stane hlavním městem sportu Lipno nad Vltavou na Krumlovsku. Jihočeši se na tuhle velkou událost už připravují a chystají u Lipenské přehrady ve spolupráci s Českým olympijským výborem stavbu sportovního parku za 65 milionů korun.

Pro kraj je to prestižní záležitost a chce z ní vytěžit co nejvíce. Bude proto lákat turisty do jižních Čech na nejrůznější akce po celou sezonu. Olympijský park Rio - ipno nabídne nová sportoviště i obří videostěny, u kterých budou lidé fandit českým sportovcům.

Organizátoři očekávají, že park navštíví statisíce lidí. Podobné místo vzniklo poprvé v Praze v roce 2014 při zimních hrách v ruském Soči. Za 18 dnů dorazilo 400 tisíc lidí.

„V průzkumu mezi návštěvníky drtivá většina řekla, že bychom měli park připravit i pro hry v Riu,“ upozornil Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Lipno nabízí ideální podmínky pro vodní sporty, které tvoří velkou část letní olympiády. Mezi jednotlivými místy by se lidé měli nejčastěji pohybovat na kolech, bruslích či pěšky. Pořadatelé chtějí přilákat rodiny s dětmi. Fanoušci se dočkají i návštěvy velkých sportovních hvězd. Ty přiletí přímo na letiště v Plané u Budějovic a odtud dorazí do Lipna.

Největším úskalím by ale mohla být doprava do místa dění. Lipensko v létě zažívá extrémní nápor návštěvníků. „Jednáme s autobusovými dopravci i Českými drahami, abychom posílili spoje,“ dodal hejtman Jiří Zimola.

2. Krajské a senátní volby

Kdo bude prvním mužem kraje na další čtyři roky? Už potřetí budou nejsilnější pozice obhajovat sociální demokraté, které v říjnu zřejmě povede do krajských voleb znovu hejtman Jiří Zimola. Jako první zveřejnili svého lídra křesťanští demokraté, kteří postaví do čela kandidátky kaplického starostu Pavla Talíře. V dalších stranách ještě není oficiálně rozhodnuto. Jedničkou ODS bude patrně bývalý hejtman, poslanec Jan Zahradník.

Společně s prvním kolem krajských voleb začne i první kolo voleb do třetiny senátních obvodů. Na jihu Čech budou do Senátu vybírat svého zástupce voliči z Českokrumlovska a Táborska.

Současným senátorem ve volebním obvodě Český Krumlov je Tomáš Jirsa z ODS, který zastupuje zdejší voliče v horní komoře parlamentu už dvanáct let a bude svůj post obhajovat znovu. V táborském obvodě vyhrává od začátku fungování Senátu v roce 1996 starosta Chýnova Pavel Eybert z ODS. Na rozdíl od Jirsy ale příští volební kampaň dělat nehodlá. „Už při minulém zvolení jsem řekl, že je to naposledy. Jsem v Senátu už dvacet let a myslím, že to je až dost,“ zdůvodnil 66letý Eybert.

Zásadní okamžik čeká také Jihočeskou univerzitu. V lednu zvolí rektora na další čtyřleté období. Akademičtí senátoři budou vybírat šéfa univerzity už podruhé, při první volbě 8. prosince nikoho nezvolili.

Soupeřem současného rektora Libora Grubhoffera byl děkan zemědělské fakulty Miloslav Šoch. Grubhofferovi unikla obhajoba o jediný hlas. Teď usilují o post rektora tři kandidáti. Kromě Grubhoffera se o místo ucházejí Václav Bůžek a Dalibor Štys. Ředitel Historického ústavu Bůžek stál v čele univerzity v letech 2004 až 2011, Štys působí na fakultě rybářství a ochrany vod, v roce 2013 byl ministrem školství v úřednické vládě Jiřího Rusnoka.

3. Staví dálnici i železnici

V oblasti dopravy nebude příští rok sice zlomový, dobrou zprávou ale je, že budou naplno pokračovat stavby hned tří úseků dálnice D3 mezi Budějovicemi a Veselím nad Lužnicí. Navíc by už na jaře mohla začít výstavba dalších deseti kilometrů mezi Ševětínem a Borkem. Záleží, zda se podaří úspěšně dokončit výběrové řízení a odstraní se problémy související s posudkem EIA, které řeší dopady staveb na životní prostředí.

Pokračovat bude také modernizace železničního koridoru mezi Budějovicemi a Prahou s dokončením úseků u Horusic či Tábora. Vlakům se konečně podaří v rychlosti vyrovnat autobusy a následně je začnou i předhánět. Po dokončení má cesta trvat příjemných 90 minut. Hotovo mělo být v roce 2020, ale otazník je stále nad stavbou drahého chotýčanského tunelu na Budějovicku.

Během příštího roku je v plánu také zahájení stavby obchvatu Strakonic, takzvaného severního dopravního půloblouku. „V současné době je žádost na vládě, která musí stanovit komisi pro vyhodnocení výběrového řízení na zhotovitele stavby. To je podmínkou u staveb s propočtem nad 300 milionů korun,“ vysvětlil vedoucí úseku výstavby Ředitelství silnic a dálnic České Budějovice Jan Kudrle.

Finanční strop této akce je právě 300 milionů korun bez DPH. „Suma ale může být nižší, záleží na nabídkách firem v soutěži,“ podotkl Kudrle.

4. Nemocnice vylepší své prostředí

Jihočeské nemocnice budou nakupovat nové přístroje a vylepšovat prostředí pro pacienty. Ta největší, českobudějovická začne zvětšovat pavilon gynekologie a urologie, který se dočká nové přístavby a nástavby. Investice za 150 milionů korun je v krajském rozpočtu naplánovaná na dva roky.

Pro českokrumlovskou nemocnici má kraj připravených 10 milionů korun na rekonstrukci operačních sálů, na podzim má začít v jejím areálu výstavba pavilonu za 130 milionů korun, kde bude dětské i gynekologické oddělení a porodnice a poliklinika. Jindřichohradecká nemocnice chce pořídit za 32 milionů korun novou magnetickou rezonanci a v březnu začít stavět dětský pavilon za 80 milionů korun napojený na pavilon akutní medicíny.

Písecká nemocnice začne stavět v březnu třípatrový pavilon laboratoří i s transfuzní stanicí za 125 milionů, který dokončí v polovině roku 2017. Prachatická a strakonická nakoupí nové rentgeny a táborská dokončí stavební úpravy pavilonu interních oborů pro hemodialýzu a centrální laboratoře.

5. Obří investice Budvaru

Rozsáhlý stavební ruch čeká areál Budějovického Budvaru. Výstavba nového logistického centra, která vyjde na stovky milionů korun, je největší investiční akcí za poslední roky. „Přinese větší výkon pivovaru a zároveň zlepší dopravní podmínky v lokalitě,“ avizoval ředitel Budvaru Jiří Boček.

Areál pivovaru je rozdělený Kněžskodvorskou ulicí, kterou zatěžuje doprava i kvůli provozu národního podniku. To by se mělo změnit.

„Chystáme přemostění Kněžskodvorské ulice a to hned na dvou místech. Potřebujeme technický most, který bude přepravovat pouze hotové výrobky přes ulici. Jedná se o ocelovou konstrukci ve výšce 12 metrů,“ vysvětlil ředitel Boček. Druhý most bude blíže Motoru Jikov, sloužit bude interní dopravě.

Uvnitř areálu, kde je nyní sklad, ze kterého se zásobují jižní Čechy, vyroste moderní automatizovaný sklad. A Budvar ho jednoznačně využije.

„V současné době máme skladovou kapacitu 11 tisíc palet. Toto množství se u nás protočí za čtyři dny,“ poukázal Boček. Budvar plánuje zahájení stavby na příští rok. Pokud nedojde k prodlení, měl by nový sklad i dvojice mostů fungovat v dubnu 2017.

6. Šumavský park slaví jubileum

V příštím roce oslaví Národní park Šumava 25 let své existence. Připomenou to především programy přímo v přírodě nebo v informačních střediscích, které začnou od prvních dnů letní sezony. „Budou to hlavně různé populárně-naučné přednášky, ale chystáme také Den Národního parku Šumava a představíme i náš nový promofilm,“ říká mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák.

Letos na Šumavu lákala řada nových atrakcí včetně návštěvnických center na Kvildě a Srní. Příští rok bude na novinky chudší. Až na podzim by se mělo rozhodnout, jak dopadlo posouzení vlivu na životní prostředí u vybraných 34 projektů, které by měly Šumavu oživit v dalších letech. „Nejsledovanější je jistě snaha o otevření hraničního přechodu Modrý sloup a cesty z Březníku na Luzný,“ upozornil Dvořák.

Prioritou pro rok 2016 ale bude intenzivnější práce na revitalizaci šumavských rašelinišť a mokřadů. Těch se za dvacet let podařilo obnovit asi třetinu. I vzhledem k letošnímu suchu se mají obnovy rašelinišť maximálně urychlit, aby byla Šumava schopná zadržovat mnohem více vody.

7. Práce pro další stovku lidí

Jeden z největších zaměstnavatelů na Prachaticku znovu rozšiřuje svou výrobu. Kvůli tomu otevřel závod Rohde & Schwarz letos i svou vlastní školu a začal se stavbou nové haly. Díky ní celý výrobní areál dostane moderní podobu. Nové prostory umožní přijmout další stovku zkušebních techniků i nových inženýrů. Stavba nové budovy vyjde na 200 milionů korun.

,