Historik Dalibor Vácha získal za román Červenobílá Literární cenu Knižního...

Historik Dalibor Vácha získal za román Červenobílá Literární cenu Knižního klubu. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Vácha líčí tažení legionářů v Rusku. Chvílemi je to depresivní, přiznal

  • 6
Příběhy několika hrdinů od jejich zajetí přes vstup do legií až po vítězné tažení přes revoluční Rusko líčí v novém románu Dalibor Vácha. Nazval jej Cestou a stejně jako prvotinu Červenobílá zařadil do období první světové války.

„Červenobílá byla trochu literární experiment. Cestou je klasický válečný román. Až na to, že je chvílemi hodně depresivní. Navíc se zabývám obrácenou reálnou stranou československých legií. Šli tam obyčejní chlapi, kteří měli své problémy, například alkoholismus. Není to patetický legionářský román. Snažil jsem se do knihy dostat to, že veliké věci dokázali v Rusku obyčejní lidé,“ uvedl držitel Literární ceny Knižního klubu.

Zatímco v Červenobílé patřil k jedné z hlavních postav Rudolf Medek, v románu Cestou má vedle fiktivních velký prostor i kontroverzní generál Radola Gajda.

Vácha jako romanopisec v sobě nezapře historika a znalce dobových dokumentů. Dokáže čtivě popsat bitvy i malé konflikty a charakter jednotlivých vojáků. Jejich příběhy rámuje slavná bitva u Zborova a pokračuje válkou s bolševiky, která se táhne až do úmorného čekání na odjezd domů z Vladivostoku.

Vydal pět knih za poslední dva roky

Letos Váchovi už vyšla také další odborná kniha s názvem Ostrovy v bouři. V ní popisuje každodenní život československých legií v občanské válce v letech 1918 až 1920 a navazuje tak na předchozí počin Bratrstvo.

Autor má radost, že na jeho válečné romány pozitivně reagují i potomci legionářů. „Na nedávném knižním veletrhu v Praze jsem například zjistil, že mám čtrnáctiletého fanouška. Chvíli po něm zase přišel devadesátiletý pán, syn legionáře, který mi moc děkoval za Červenobílou a ptal se, kdy se podle knihy začne točit film,“ řekl Vácha.

Těší se na podzim, kdy mu Knižní klub vydá hororové sci-fi odehrávající se v Českých Budějovicích.

„Je to postkatastrofický román z místních ulic. Bude to návrat k Terminátorovi, který mě v deseti letech inspiroval k napsání mé první sci-fi povídky. S touto knihou jsem možná ještě spokojenější než s Červenobílou,“ usmál se Vácha, který učí angličtinu na českobudějovické střední zdravotnické škole.

I když mu v posledních dvou letech vyšlo už pět knih, upozornil, že většinu měl v rukopise déle. „Uznávám, že píšu docela rychle. Rodina už si na to zvykla. Píšu v obýváku na barové stoličce. Otravný jsem, když dělám korektury. Naposledy jsem si při nich způsobil zánět žil i šlach na pravé ruce,“ prozradlil spisovatel.