Diskuze

Jihočeská města zřejmě zachrání před záplavami betonová zeď

Lidé žijící u břehů Lužnice hledají ochranu před povodní. Je lepší vystěhovat obyvatele jedné osady, zbourat padesát domů a vybudovat na Táborsku suchý poldr? Nebo je účinnější zvýšit kapacitu rybníka Rožmberk? O to se nyní přou starostové obcí na středním toku Lužnice s Jihočeským krajem.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

kabouter

16. 9. 2010 12:06
regulace

Kdy konečně všichni pochopí, že nejúčinnější ochranou proti povodním je návrat řek do stavu před regulací, tj. s meandry a lužními lesy.

0 0
možnosti

Fatman68

17. 9. 2010 6:46
Re: regulace

Ano, v tom máte nepochybně pravdu, ale jak to chcete udělat v praxi? Návrat do původního stavu (který se začal měnit již za první republiky a za komančů se v tom pokračovalo) by totiž třeba zrovna ve Veselí nad Lužnicí znamenal zbourání cca (odhaduji) 500 rodinných domků, o dalších objektech ani nemluvě.

0 0
možnosti

Fatman68

15. 9. 2010 11:50
Lužnice x Nežárka

Tak teda nevím, ale ten článek je asi dost mimo. A nebo je mimo pan radní Vlasák. Jak se může zvyšovat hráz Rožmberka, když už stávající výška stačí na to,aby byla zaplavena Stará Hlína a kus Třeboně? Nejsme pak ve stejném problému, jako u poldru? Navíc, Rožmberk je na Lužnici, která se jeho prostřednictvím dá celkem slušně regulovat, ale poldr by měl být na Nežárce, která po celém toku nemá jedinou možnost na regulaci a to je hlavní její problém. A co se týká ceny, slyšel jsem částku 750 mil na velkou variantu a 150 mil. na malou variantu. Porovnejte to s částkami, které hodlají města utratit za to, že si okolo řek postaví zdi a zjistíte, že by to moc velký rozdíl nebyl. Ano, je tam problém Hamr - ale kdyby se nabídla slušná výkupní cena či přímo postavené nové bydlení odpovídající stávajícímu, tak by přeci ti lidé snad byli rádi - vždyť na stávajícím místě jsou povodněmi ohrožování také.

0 0
možnosti