Diskuze

Šumava přestala masivně usychat. Je to díky kácení, zní z parku

Nad šumavskými lesy létá vrtulník a vždy se na chvíli ve vzduchu zastaví. Na palubě jsou lesníci a hledají kůrovcové stromy. Podle všeho je kůrovcová kalamita skutečně pryč. Lýkožrouti se šíří jen minimálně.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Mánkovi jde o sesli a prachy, tak stále vypouští podobné kecy. A ani mu nevadí, že je u nich pravidelně přistihován (naposledy lhal u rozsudku Nejvyššího správního soudu, předtím v kauze Modrý sloup). Spoléhá na blbost lidí, kteří jsou líní hledat informace a vzdělat se.

A co se týče redukce kůrovce, ta přichází po gradaci standardně. Stejně jako měl lýkožrout skvělé podmínky po orkánu Kirill (sucho, teplo, poničené stromy neschopné produkovat tolik pryskyřice k obraně), loni a zejména předloni už mu zase podmínky nepřály, protože bylo chladněji a více vlhko. To mimo jiné přispívá zase ke gradaci entomofágních hub (houby hubící hmyz, např. lýkožrouta) i dalších organizmů, které k redukci kůrovce přispívají. Kombinace menšího počtu výletů a většího tlaku na populaci lýkožrouta způsobila snížení počtů neboli redukci. Zásah lidskou rukou je v dimenzích těchto přírodních procesů v podstatě zanedbatelný. Akorát se zásah politicky prodává a je to pro nevzdělané obyvatelstvo jednodušší k pochopení.

1 2
možnosti

Nemohu si pomoci, ale o houbách a plísních které měly v roce 2012 snížit početnost kůrovcové populace  vloni zástupci některých neziskovek plameně hovořili do chvíle, než odborný průzkum předními českými odborníky nepotvrdil, že by se takové houby se na mrtvých larvách a dospělých jedincích výrazně neobjevují. A přiznali, že významně kůrovce omezily především mechanická opatření provedená člověkem. Loupání kůry a tím přerušení vývoje kůrovce.

2 0
možnosti

Když se podíváte na snímky (např. http://www.mapy.cz) Šumavy před pár lety a nyní, pak pochopíte proč kůrovcová kalamita ustoupila, v postižených místech už totiž nestojí široko daleko žádný strom a suché jehličí přeci jen kůrovec nežere. Hlavně aby nějaký chytrák z národního parku tam teď nechtěl vysazovat zase mladé smrčky. Nechte tam proboha růst to co samo vzejde, jehličnany i listnáče. Beztak se naší staré zalesněné Šumavy už nedožijeme, tu si možná užijí za 80 či 100 let.

1 0
možnosti

O73t87o 15V70o70d18i97č84k32a

26. 9. 2013 13:11

Skvělá práce!R^

0 2
možnosti

Je to je ale novinka... Na to opravdu Mánek přišel až s pomocí vrtulníku, který stojí pořádné prachy....

Jo, on vlastně nevěří vědcům, kteří to říkali už loni.... Akorát, že za to nemůže to kácení, ale to, že je to normální ekologický jev- kůrovec se zastaví a teď se to bude obnovovat a za nějakejch 200 let zase dojde k disturbanci (ale ne tak zásadní a plošné-pokud se na Šumavě nebudou provádět lesnické experimenty) jak to v ekosystému lesa bývá....

1 1
možnosti

JJ, kůrovec se po třech letech podívá do kalendáře  a řekne si " dost, už jsem toho sežral tak akorát, ty zbylé jehličnaté monokultury si nechám třeba až na další desetiletí" ;-D;-D

0 0
možnosti

Cez oblok vrtulníka to naozaj tak vyzerá. Hlavně ty krásné husté smrčiny na "síldišti" v Borové Ladě nebo v Nových Hutích. Těch nádherných  jehličnanů mezi domy je nepočítaně, u pstruží líhně jakbysmet. Kolik pak  asi tak služby soukromé letecké společnosti stojí? Prozradí nám tom pan řiditel NPŠ?8-o

1 2
možnosti

Tak co? Je to proto, že Stráský měl dobrý plán, nebo že měl špatný plán?

0 0
možnosti

Šumava je v první řadě byznys. O nic jiného nejde.

7 2
možnosti

Jestli to není spíš tím, že to, co mohlo, už uschlo.

2 2
možnosti

D34a48n 44H22o20l89i65c61k37ý

26. 9. 2013 10:46

a co neuschlo už vykáceli rtakže teď už nic neusychá;-)

1 0
možnosti