Diskuze

Nízké výkupní ceny drtí malé chovatele. Část farmářů mléko zpracovává

Od zavedení ruského embarga na dovoz mléčných potravin se zdramatizovala situace jihočeských producentů i zpracovatelů mléka. Suroviny na trhu je moc, a ceny tak klesají. Na trh se dostávají levné výrobky ze zahraničí, které jsou často dotované. A těm v cenovém boji nemohou čeští producenti konkurovat.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

dobre jim tak, nemeli podporovat ukrofasismus :-P

0 2
možnosti
Foto

Kecy, kecy v touze po dotacích. A přitom já jako zákazník marně sháním např. takový creme fraiche, který je k mání pouze v Makru nebo Globusu. Chce to od zemědělců a mlékáren více snažení, být schopnější a nebrečet.

0 0
možnosti

„Umíte si představit, že nejmenovaná obchodní síť sponzoruje zpracovatele, tedy mlékárnu, aby mu dodávala zboží, protože je momentálně katastrofální pokles cen syrového mléka? Je to absurdní situace, kdy obchodník dotuje dodavatele, aby nemusel zdražovat. A ještě se k tomu přizná,“ poukázal Teplý.

- Možná si stojím na vedení, ale můžete mi prosím někdo přeložit, co ten Teplý vlastně chtěl říct? Kdo koho sponzoruje a proč? Kaufland snad sponzoruje Olmu? A co to zdůvodnění "protože je pokles cen syrového mléka"? V takovém případě na tom snad mlékárna spíše vydělá, ne?

1 0
možnosti

Dává nějaké peníze dodavateli navíc neboli ho přechodně na půl roku, rok dotuje, protože kdyby ten dodavatel skončil, obchodní síť  by měla mnohem vyšší náklady najít jiného dodavatele a "správně" si ho vychovat.

0 0
možnosti

Ředitel Teplý: "Taky byly výdejní automaty na mléko. A jak to skončilo..."

Hmm, taky byla akce "Mléko do škol", a jak to dopadlo? Akce byla bohatě dotovaná z EU, mlelo se o tom, jak děti dostanou levnější mléko a mléčné produkty ... a výsledkem bylo, že 250 ml mléka za 4,- Kč = litr mléka za 16 Kč, což bylo víc, než kolik stálo mléko v obchodě. O dalších výrobcích nemluvím, tam to bylo jedno a to samé. Hlavně že se do toho rvaly evropské dotace.

2 0
možnosti

No já myslím, že by lidi neměli mít velké oči. Z něčeho musí být živ i zemědělec i všichni ostatní, co se toho distribučního řetězce účastní.

Jestli má zemědělec výrobní náklady na litr mléka 7,50 a prodává za 8 kč, těch 7,50 je udržování chléva, pár traktorů a žacích strojů , daně.....

Dopravce má zase auta, silniční daň, garáže.... Mlékárna má výrobní zařízení .....obchodní řetězec má klimatizované  prodejny, sklady.....

Ti všichni mají svoje náklady ,které potřebují zaplatit + chtějí nějaký rozumný uzisk, aby mohli prosperovat.....

Jestl zemědělec potřebuje z litru mléka splatit 7,50 kč a stačí mu zisk 50 haléřů z litru, tak další účastníci toho řetězce to mají podobné...... 15 - 20 Kč za litr hotového baleného mléka je z toho pohledu docela přiměřená cena.

Jinak v obchodě je přesnídávkové mléko 250 ml za cca  8 Kč , půl litru za cca  15 Kč ( bývá tak o 2 Kč levnější než stojí litr klasického krabicového mléka)

0 0
možnosti

Nevím,jak kdo,já raději zaplatím 30,- za litr mléka,než 15.- za litr obarvené vody.Určitě nejsem sám,celé je to jen o marketingu,který mnozí zemědělci podceňují.Ono cokoli vyrobit nebo vyprodukovat není problém,ale prodat.Na to je třeba obchodník,jenže mnozí mají pocit,že se jedná o "příživníka",kterého nepotřebují,že "dobré zboží se prodá samo".

0 0
možnosti

J50a82n 14D37u73d91í46k

11. 8. 2015 11:32

V městě, kde bydlí mí rodiče, je jedna paní, která každý týden dováží až do domu zájemcům domácí mléko a vajíčka. A další zájemce musí odmítat. To by také mohlo být řešení pro některé drobné mlékaře - kdyby mi někdo dovezl až domů domácí mléko, nebude mi vadit, že za něj dám o pár korun víc.

1 0
možnosti

Nedáte. U nás to tak je, čerstvé mléko až do domu. Platíme je 12,50/litr (protože ho odebíráme ve 2-litrovách PETkách, jedna je za 25,- Kč). Mlékárny dávají cca 8,- Kč, takže farmář prodá za víc a my máme daleko levnější, než za kolik je v obchodě. Navíc nešizené a neodstředěné.

0 0
možnosti

A93n28n36a 24V38e37s55e45l12á

11. 8. 2015 11:15

Páni farmáři , nemůžete dát na sebe odkaz na facebooku v našem krajském městě. Lidi , kteří hledají drobné dodavatele je určitě dost.

0 0
možnosti

Malí farmáři mohli dopředu vědět, že velkovýrobě se konkurovat nedá. Chybou bylo po převratu rozbíjet velká družstva, jak radil geniální havel a nabádal k farmaření.

0 2
možnosti

C42t25i18r19a30d 98L22o57s

11. 8. 2015 9:36

Jediná cesta pro malé mlékárny bude orientace na místní trh a navazující výroba + lepší marketing. Po zrušení kvót na výrobu mléka budou samotné mléko vyrábět za nízkou cenu pouze ti největší výrobci.

5 0
možnosti

Přesně tak.

Velcí výrobci mohou krmnou směs míchat třeba z desítek komponent, případně sledovat a vyhodnocovat speciálním softwarem užitkovost každé krávy zvlášť nebo dokonce na každou krávu zvlášť míchat speciální krmnou směs. Mohou si dovolit v kravíně provozovat drahou klimatizaci, která nadstavuje přesnou teplotu, optimálně větráním odstraňuje zplodiny jako je čpavek a přesto šetří energii, podobně mohou optimalizovat třeba kejdové hospodářstváí a kdovíco ještě.

Běžná produkce velkých výrobců se tak blíží k 40 litrům mléka na krávu a den. 

například malý producent, v článku zmiňovaní Fiedlerovi mají z 50 krav 700 litrů mléka denně, to je 15 litrů mléka na dojnici a den.

Malí producenti mléka na výkup možná mohou prosperovat a vydělávat v obdobích s příznivou výkupní cenou, ale v obdobích s nepřiznivou výkupní cenou tvrdě prodělávají.

Jediné řešení je pak finalizace jejich produktů - vlastní výroba produktů z mléka a jejich prodej lidem. Kdy u těchto výrobků mohou nasadit ne nákladovou, ale marketingovou prodejní cenu , která může být, pokud se jim to povede, i výrazně vyšší než náklady na výrobu toho produktu. Tím vytvoří zisk, ze kterého mohou existovat a případně i prosperovat.

4 0
možnosti