Diskuze

Ekologové i vědci chtějí na Šumavě víc divočiny

Šumava potřebuje dobrý zákon o ochraně přírody, její obyvatelé zase kompenzace od státu. Shodli se na tom účastníci sobotní diskuse na Koncertě pro šumavskou divočinu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
ŠT

Tak hydrologove vypocitali, ze tam, kde ted neni les kvuli privazovacum, to jest kolem pramenu vltavy, bucine, brezniku, nezachycuje sumava kome 9.000.000 kubiku vody kvuli tomu, ze tam je kurovcovo polomova sedina.

Kdyz v 18. stoleti byla kurovcova kalamita, Schwarzenbergove rozdali vytezene drevo obcim a les obnovili. Vyrostly nove budovy, lidi si opravili, co potrebovali... donedavna tam stal, ikdyz mel asfaltove jizvy od komancu. Ted je tam jen sedivy smutek.

Byli sme tam ted v lete a je to vice nez smutny pohled. Ozvlaste cesta na Breznik nebo z Kvildy na prameny. To je ekologicka lahudka.RvRvRv

https://picasaweb.google.com/110448107076713288910/Sumava1522Srpna2015#6192786961311224242

1 2
možnosti
JS

„Tak hydrologove vypocitali, ze tam, kde ted neni les kvuli privazovacum, to jest kolem pramenu vltavy, bucine, brezniku, nezachycuje sumava kome 9.000.000 kubiku vody kvuli tomu, ze tam je kurovcovo polomova sedina.“

Promiňte, ale to je argument jak stehno. Pokud by se to dřevo vytěžilo, pak by Šumava zachycovala o těch 9 milionů kubíků vody víc než nyní? Reálně by zachycovala méně než nyní, protože mrtvé dřevo je materiál, který drží vodu déle a lépe než lesní hrabanka. Projděte si pár kilometrů čtverečních lesa a zjistíte, že 95 % druhů hub, které aktuálně rostou, jsou druhy rostoucí ze dřeva - mrtvých kmenů, padlých klád a pařezů. To je asi jediný objektivní a nezmanipulovaný ukazatel toho, co v současné době v lesích drží vláhu nejlépe a nejdéle.

Mimochodem, díky tomu, že Schwarzenbergové dřevo kompletně vytěžili a les „obnovili“ (vytvořili opět další nepřirozenou stejnověkou smrkovou monokulturu) se problém opakoval znovu, opět a dokud se bude postupovat tímhle způsobem, bude se periodicky objevovat dál. Jednorázová výsadba monokultury není postup, kterým by se dal vytvořit stabilní les schopný přirozené obnovy. To je postup, který zajistí, že za 80-120 let tam budou stát stromy vhodné k plošnému vytěžení - které pokud nikdo nevytěží - opět plošně sežere kůrovec.

1 0
možnosti
VK

Ano, je potřeba chránit přírodu, a navíc neplést do toho pořád ekology, je to snad potřeba nás všech. My hledáme proč to nejde, a ne řešení. Jednou to nejde kvůli místním, pak zase ....... U nás je těžké upřednostnit veřejný zájem nad soukromým, a nejen na Šumavě a nejen u nás. Včera byl článek o otvírání nové lanovky v Krkonoších, tak huráá, kždý rok alespoň jednu - dvě. A dalších  50 km cyklostezek.

2 0
možnosti
PJ

Ekology ano, ale skutečné ekology, kteří umí odpovědně posoudit všechny vstupy a výstupy problémů Šumavy a umí vše rozumně, bez emocí popsat a nabídnout řešení.

Ne ekology, kteří ve své odbornosti či nadšení jsou zaměřeni jedním směrem - respektive to nejsou ekologové a zájmové skupiny.

4 0
možnosti
ES

Selhává Šumava, ale násilně se bude tvořit další NP - Křivoklátsko. Obce to odmítají. Dnes jsem se v rádiu doslechla, že i když obce nesouhlasí, tak se vyvolá masivní kampaň na podporu a NP stejně bude... Hmmm. Když slyším "hnutí DUHA", tak mám kopřivku...

4 1
možnosti
VK

Co jste tím vlastně chtěla říct ???????

0 0
možnosti
JS

S Němci se nedá dost dobře srovnávat. S jejich smyslem pro pořádek a určitou zodpovědností to funguje. U nás se lidi stále a dokola dožadujou „té přírody“, kterou jim ekologové upírají. Když se uvolní pravidla a turisté jsou vpuštěni do oblasti, kam po léta nikdo nesměl, jde to zpravidla z kopce. Někdejší bažantnice, obory či vojenské pozemky, kam léta nikdo nesměl a které se po revoluci otevřely, jsou dnes totálně zdevastované. Místa, kde žily vzácné rostliny, živočichové a houby, jsou sešlapaná, zdevastovaná, zasypaná odpadky i psími (v lepším případě) exkrementy a z někdejších vzácných druhů tam není prakticky nic. Zničilo se jedno území, musí se zpřístupnit další, protože lidi mají přeci nárok na „tu přírodu“. „Příroda není pro ekology, musí sloužit všem.“ ;-)

3 0
možnosti
LN

Víš co, Sašo?

0 0
možnosti
DR

Bohužel, vědci musí stranou. Jedno z nejzachovalejších území Evropy si totiž jako téma vzali Klaus i Zeman. Oba dva sice ekonomové (a to ještě špatní), ale což, chuť populismu je neodolatelná.

2 0
možnosti
Foto

dle této teorie jedna půlka šumavy - ta česká má pořád potíž,ta druhá německa běžně funguje s turismem v poho - tedy jedna půlka kopce od nás nepřístupná,z druhé strany ano a navíc s restaurací,taky tam ta přírda je v poho

4 0
možnosti