Diskuze

VIDEO: Šumavské říčky pomohl rozvodnit rychle tající sníh

Nezáleží jen na tom, kolik naprší, ale i jak je zmrzlá země nebo jak dlouho na horách leží sníh. I ten je totiž schopný ovlivnit, jestli déšť způsobí povodeň. Poté, co v minulých dnech řeky napříč Jihočeským krajem na některých místech dosáhly i nebezpečných stupňů povodňové aktivity, to potvrzují hydrologové.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LN

L96u32d88ě64k 92N11ě78m17e19c

10. 12. 2015 12:30

Podobná situace, ovšem ve větším měřítku, byla někdy před 20 lety o Vánocích. Tipuji 1992. To už bylo sněhu víc a taky ho déšť spláchnul.

0 0
možnosti
MM

Povodně byly vždycky, jak by se jinak vymlely kaňony řek a hluboké rokle potoků. Hlavní problém je v celoevropské a celosvětové změně podnebí. Dříve už dávno mrzlo a Šumava byla pod vrstvou sněhu. Poslední léta dochází k výkyvům počasí a člověk ani nepozná jestli zima vlastně začala, nebo už končí. Loni 13. ledna létali motýli, to snad není normální. Nehledejte problém neustále v nějakém kácení a nekácení. Jasné je, že bezzásahový les udrží víc vody než holoseč.

0 0
možnosti
PJ

Problém v tom, že už dávno mrzlo je, že si pamatujeme zimy, kdy mrzlo. Ty co nemrzlo jsme vytěsnili z paměti.

pracuji celý život až na několik výjimek venku v přírodě a věřte, že jako studenti v sedmdesátých letech jsme v lednu dělali jen ve flanelkách, bez svetrů, bez kabátů..

Zima zpravidla přicházela na několik dní na přelomu listopadu/prosince a potom na Vánoce se udělalo teplo.

nezřídka zemědělci v některých letech orali pár sní před Vánocemi.

Fatem ale taky je, že v druhé polovině září na Šumavě jsme už si užívali první koulovačky a taky jsme večer sušili promáčené pracovní boty, protože sněhu bylo tak akorát na to, že jsme z práce chodili jako vodníci (goratex a podobné tehdy nebylo - ale mládí hřálo).

0 0
možnosti
VJ

Co plašíte. Takové povodně byly na Šumavě po větším dešti, vždycky. I když tam byly sebevětší pralesy. Přečtěte si třeba Klostermanna jak popisuje kaňon Vydry (Schachtelei) u Turnerovy chaty. A to se psal rok 1860-70.

0 0
možnosti
KD

Výsledek budování divočiny. Zdravý les zmírní tání a lépe zadrží vodu. Bude hůř.

0 4
možnosti
JG

Nepřehánějte, respektive mějte na paměti, že novináři mají přehánění v popisu práce, ostatní se tomu podřizovat nemusí. Narodil jsem se na Šumavě a bydlím tu již přes padesát let. To co se nyní dělo je běžný stav při rychlém tání díky vysokým teplotám. Problém byl v tom, že napršelo až 70mm vody během 24 hodin.Spíše se rizika skutečných záplav ze sněhu omezují, protože dříve bylo sněhu podstatně více. A to že budou záplavy z přívalových dešťů je všem snad již jasné.

0 0
možnosti