Diskuze

Nejhorší byla první noc ve vězení, říká vědec zadržený na Šrí Lance

Manželé Mráčkovi z Akademie věd v Českých Budějovicích byli propuštěni z vězení na Šrí Lance. Stále však čekají na vydání pasů. Na letiště podle tamních úřadů pašovali čtyři zakuklené housenky zavíječe voskového, který běžně škodí ve včelích úlech.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

L31u97b74o48š 23Č49u13k28a

13. 4. 2016 22:03

Když jsme se potápěli v Černé Hoře, upozorňovala nás policie aby jsme si dávali pozor, protože místní domorodci loví ryby výbušninami. Nevěřili jsme, nakonec jsme to zažili 300 m od nás, když jsme byli pod vodou. A dokonce vícekrát. Na místě jsme potom našli stovky ne-li tisíce mrtvých živočichů. Přitom naši loď několikrát policie obrátila naruby jestli nemáme harpunu. Neměli jsme, byla by zbytečná. Nebylo na co mířit.

1 0
možnosti
RN

prvni noc je vzdy ta nejhorsi...:-P

0 0
možnosti
Foto

Nejde o mnozstvi ani o druh,ale o princip.

1 0
možnosti
HP

I při uplatňování principů by měl zůstávat v popředí (selský) rozum...

2 1
možnosti
SR

Zákony na ochranu přírody v některých zemích jsou skutečně postavené na hlavu. Nesmíte tam chytit ani jednoho mravence, ani jednu mouchu (bez přehánění) - jinak porušíte zákon a hrozí vám vězení či pokuty. Ale to, že jsou likvidovány obrovské plochy děštných lesů či jiných biotopů, místním úřadům nevadí. Přitom při takovém zásahu okamžitě umírají miliony jedinců různých druhů - a co hůř, hlavně ztratí místo k životu a tím pádem jsou vlastně zahubeny i jejich hypotetičtí potomci, protože nemají kde žít (řečeno seriózněji - populace druhu(druhů) je ztracena.

Naproti tomu při rozumném odběru malého množství jedinců hmyzu (a to i ohrožených druhů) se populaci nic nestane, protože reprodukční cyklus hmyzu je rychlý a v přírodě dochází i přirozeně k obrovským ztrátám predací ptáky a jinými přirozenými nepřáteli (tzn. jestli se k 1000 jedinců ulovených ptáky přidají 3 jedinci ulovení vědcem, nic se neděje).

A to už vůbec nemluvím o odběru 5ti kukel motýlka, který škodí v úlech a vůbec ohrožený není - naopak se ho lidé snaží zbavit. Takové zákony na ochranu přírody jsou nesmyslné, protože penalizují obyčejné lidi a vědce (kteří mohou přispět k poznání místní přírody a zpětně přes lepší znalosti zlepšit její ochranu) ale na ty opravdové ničitele - což jsou velcí podnikatelé a velké národní i nadnárodní společnosti - nedosáhnou. Je to smutné.

2 1
možnosti

nechápu proč z titulu toho, že je tzv. vědec si dotyčný může myslet, že může porušovat zákon dané země???

2 1
možnosti
LS

Ze souvisejících článků: Entomolog Švácha: "Hmyz není tygr, vědec není zloděj" Jo, "vědec" je občas něco jiného na vé!

2 1
možnosti

porušil místní zákony ? porušil ... bude potrestán ? bude

a ? a nic

7 0
možnosti
PN

V krimu zadni brouci nebyli? Ani svabi? To fakt muselo byt peklo. Tihle lide pokud nemeli zadne opravneni na prevoz larev by meli dostat nejdriv flastr na Sri Lance a pak jeste v Cesku. Takovahle amaterka je nebezpecna. Jako priklad mame na priklad africke extreme agresivni vcely v Americe.

4 3
možnosti
SR

Jaká amatérka? Je to vědec, který chtěl obohatit laboratorní chov zavíječů o linii z jižní Asie. Ten motýl je škůdce, šrílančané ho normálně hubí. Jejich zákony jsou postavené nahlavu, když je možné dostat vězení nebo vysokou pokutu za odběr několika jedinců druhu, který nijak ohrožený a dokoce se cíleně hubí.

2 2
možnosti
PJ

P25e27t42r 58J57a17n31o92š

7. 4. 2016 23:24

No prosím oni mají na Šrí lance š, a ř,ž,ť,ď a ě, tam mají taky?

1 0
možnosti
PN

Sri Lanka se proste s hackem vyslovuje ( i v anglictine), zkuste se s tim vyrovnat.

2 2
možnosti
Foto

Typické chování mých přátel biologů, to dělají všichni

4 0
možnosti