Diskuze

Maso šumavských divočáků je kvůli houbám a Černobylu stále radioaktivní

Polovina odlovených divočáků ze Šumavy stále vykazuje nadlimitní hladiny radioaktivity. Veterináři proto těla zvířat zabírají a poté likvidují. Zvířata žerou podzemní houbu jelenku obecnou, která má schopnost fixovat radioaktivitu z půdy. Ta se na Šumavu dostala po havárii elektrárny v Černobylu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Kolik lidí v oblasti sní za rok 40 kg masa z divočáků?Nebylo by lepší než maso likvidovat zkrmit ho v konzervách pro zvířata?

0 0
možnosti

Tak už jsem klidnější. Když mne na podzim na houbách u Kvildy honil svítící divočák, začal jsem věřit na přízraky. A von Černobyl. ;-D

1 0
možnosti

Vy naděláte. :-) Po vánocích máte o třetinu zvýšenou tělesnou radioaktivitu - a to z obyčejných ořechů. Každým rokem. R^:-)

0 0
možnosti

Jelikož jsou divočáci přemnožení, tak bych řekl, že se asi někdo bojí aby náhodou lidi nezačali jíst více divočinu (samozřejmě že zdravější než jakékoliv jiné maso). Tak necháme napsat článek tohoto typu, kdyby náhodou... A nemusíte se mnou souhlasit, je to jen můj názor ;-)

11 3
možnosti

100% souhlas ;-)R^

dle tehdejších informací byl největší spad na východě republiky, ale radioaktivní divočáky máme jen na Šumavě.

7 3
možnosti

Kam se hrabou na Polské máslo.

1 0
možnosti

Nechci to zpochybňovat, ale selským rozumem: nemůže to být, aspoň částečně, třeba i odjinud, např. z blízkého Arzbergu? K malému úniku radiace občas někde dojde. Počet dnů za posledních 30 let, kdy na Šumavu dofoukl vítr až od Černobylu, by možná šel spočítat na prstech.

0 3
možnosti

M93i76c30h83a45l 20M70a73l71ý

17. 1. 2017 16:52

No vidíš, a zrovna pár dní po výbuchu to sem fouklo, i s májovým deštíčkem. A od té doby to tam stále je v půdě, dostane se to do listů, ty spadnou, dostane se to do půdy atd. atd. až se ty izotopy za ty tisíce roků rozpadne.

(A se "selským rozumem" se radši do ničeho složitějšího nepouštěj...)

4 4
možnosti

Včera jsem jel kolem, když jsem jel do Litoměřic. Viděl jsem, že to tak opravdu je.

Bylo jich tam několik. Neuspořádané. Takže se nemůžeme divit, že to pak takhle dopadne.

0 0
možnosti

K dotazům níže. Ve článku je pár nepřesností a chybí v něm jedna zásadní informace. Pokusím se to vysvětlit:

1. Jelenka obecná nemá schopnost vázat radioaktivitu z půdy, jak je uvedeno. Ona má schopnost vázat konkrétní prvky (mezi nimi cesium) a to bez ohledu na to, zda jsou radioaktivní. Po černobylské havárii se do půdy dostal jeden z izotopů cesia, konkrétně 137, který je radioaktivní a má poločas rozpadu 30 let. Jelenka si nevybírá, prostě akumuluje cesium bez ohledu na to, o jaký izotop jde. Protože se do půdy dostal právě izotop 137, převažuje v ní tento.

2. Cesium se po havárii v Černobylu dostalo do povrchových vrstev půdy. Po letech, postupným splavováním a poklesem kontaminované vrstvy humusu do větší hloubky, se cesium 137 dostalo na úroveň, ve které žije podhoubí jelenek, které odtud čerpá živiny na vývoj plodnic. Protože se plodnicemi jelenek živí divočáci, dochází ke kontaminaci divočáků vždy v těch oblastech, kdy je vrstva půdy s cesiem aktuálně na úrovni podhoubí jelenek. Před pár lety to bylo v Novohradských horách, nyní k tomu došlo na Šumavě. Až se kontaminovaná vrstva půdy dostane pod vrstvu podhoubí jelenek, začne opět obsah cesia 137 v plodnicích a tudíž i v mase divočáků klesat.

29 0
možnosti
Foto

Radioaktivní cesium se likviduje vařením v papiňáku a ještě účinněji kvalitním lákem. Fakt hustý!

6 2
možnosti
Foto

Cesium se už hodně rozložilo, také dešť ho hodně spláchl. Původní kontaminace byla vždy v dlouhých ale úzkých úsecích, jak šel déšť, třeba v okolí Rosenheimu v údolí byla neuvěřitelná koncentrace, dva kilometry vedle na svahu nic.

Na Šumavě bych proto očekával velké rozdíly, v údolích východ- západ víc, v příčných údolích nebo na západních svazích velmi málo. A čuníci si hledají potravu všude- takže bych žádnou paniku nedělal, pokud opravdu nepečete to prase denně.

Divočáka nejím spíš proto, že je nositelem různých parazitů a živí se i dost mršinami, což poskytuje šanci nákazám. Ale nechci nikomu kazit dobrou chuť, že?

8 0
možnosti

A26d46a14m 40H38u74r22t26a

17. 1. 2017 16:04

Nejhorší je asi svalovec stočený, ale myslím, že se povinně každý odlovený divočák kontroluje, takže bych strach neměl, pokud maso nemáte od pytláka.

2 1
možnosti